| Fantomas12345 a întrebat:

Bunaseara,
Imi puteti spune care este diferenta intre castanul comestibil si cel de padure sau cate tipuri de castan exista?
Vreau sa cumpar de la cineva si nu stie de care are, imi pot face rau daca nu sunt comestibile sau diferenta este de dimensiuni?
Multumesc!
Ofer funda la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

"Din cate stiu eu, cele comestibile nu se gasesc pe toate drumurile, sunt mai micute si au o culoare mai deschisa decat necomenstibilele ( o nuanta mai apropiata de coaja de nuca, nu inspre brun inchis)."

"Am mancat castane din mai multe locuri, din cate am vazut eu pana acum, diferenta de aspect era ca cele comestibile aveau un varf, nu erau rotunde ca cele obisnuite."

"Castanele necomestibile sunt toxice. Conţin un fel de detergent natural. Pe timp de război unii le mâncau după ce le făceau praf si le ţineau în apă, pe care o schimbau din când în când. Cu prima apă se zice că se pot spăla rufele. happy
Am mâncat odată un pic dintr-o castană necomestibilă pe care am copt-o. Cel mai groaznic gust pe care l-am simţit vreodată! Ardea pe gât chiar şi după ce am înghiţit-o! Nu recomand."

sursa: forum Softpedia