| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat ar costa estimativ o nunta in care sa ai doar starea civila, religioasa, poze intr-o locatie frumoasa si o masa simpla la restaurant fara petrecere?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pretul depinde de o multime de factori precum:
- biserica unde te cununi, este la oras, sat sau catedrala? Unu sau doi preoti?
- fotograful este profesionist sau amator?
- nasii au pretentii la cadouri, ori nu?
- aveti nevoie de masini sa mergeti undeva frumos sa faceti poze?
- trebuie sa platiti locatia unde vreti sa faceti pozele?
- restaurantul, sa fie de 2 stele, sau de 5 stele?
- cati nuntasi aveti? Voi doi sau 20, ori 30? Pretul meniului difera de cat este de incarcat si de cata lume vine.
In functie de factorii de mai sus, poti platii intre 5.000 euro si 50.000 euro.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce inseamna pentru tine masa simplu. voi si parintii la o friptura, sau 300 oameni si mancare putina?
ce poze? facute de un fotograf cu telefonul sau de o echipa profi cu scule profi?

| Lioana a răspuns:

Nu poți estima așa ceva pentru că depinde de mai multi factori. La fotografii depinde dacă alegi un fotograf profesionist sau un amator. Restaurantele au și ele preturi diferite, aici fiind diferențe foarte mari între oferte. Depinde și de numărul de invitați pentru că trebuie să plătești meniul fiecăruia.
Estimările e bine sa le faci sigur in funcție de așteptările tale.

| ALGator a răspuns:

Masă simplă la restaurant fără petrecere ce înseamnă? Fără muzică? Grup restrins de invitați? Numai voi doi?
La restaurant nu trebuie să rezervați "de nuntă ". Alegeți cateva restaurante cu atmosferă șic (nu pompos manelistic), vedeți preturile din meniu pentru un meniu cină care v-ar face plăcere. Rezervați x locuri și eventual stabiliți cu ei ce vreți să mâncați sau comandați la fața locului.
Pt fotografi căutați câțiva pe net. Cereți o oferta pentru o ședință de portret de grup exterior și una interior. Poate în asta sa aveți încă un portet în studio cu voi doi și fără uniforme de nuntă.
Succes!

| Roxanacretu2 a răspuns:

Pretul depinde foarte mult de o groaza de chestii diferite cum ar fi restaurantul, nr. de invitati, meniurile, hainele, fotografii, cadouri etc. Incepe prin a intreba un restaurant cam care sunt preturile si vezi de acolo mai departe. Eu iti recomand http://jadore-ballroom.ro si http://nonameevents.ro in Bucuresti.

| Nistor_Octavian_1994 a răspuns:

Ar trebui sa spui mai multe detalii ca sa pot sa iti dau un raspuns mai exact. Lucrez in domeniu si am cunostinte despre costuri, dar as avea nevoie sa imi spui:

- numarul de persoane
- ce inseamna masa simpla (cate feluri de mancare, tort etc)
- cate poze / pe ce durata (cate ore) vrei sa se desfasoare sedinta foto?
- vrei sa ai si inregistrare video?
- in ce localitate are loc evenimentul?

In plus, daca vrei totusi sa iti distrezi invitatii poti sa le oferi o cabina foto - photo booth. Te pot ajuta chiar eu cu asta. http://cabinafotosm.com aici poti vedea mai multe detalii despre ce oferim noi.

Lasa un raspuns cu detaliile de mai sus si o sa te ajut sa calculezi aproximativ costurile pentru nunta dupa cum ai descris in intrebarea ta!

O primavara frumoasa!

| anonim_4396 explică (pentru Nistor_Octavian_1994):

Eu intreb ipotetic ca sa stiu in ce buget ma incadrez. Ar fi in jur de 50-60 de persoane.
Masa e compusa din aperitiv si fel principal + tort.
Singura inregistrare video as vrea sa fie doar cea de la cununia religioasa.
in rest vrem poze la cununia civila + religioasa, la restaurant, si cateva poze la o locatie gen gradina botanica. Astfel o sa solicitam un fotograf pe jumatate de zi. Legat de cabina foto, nu cred ca este cazul.