| Jokerashul a întrebat:

Cam cate grame de miere ar trebui sa consumam pe zi ca sa nu ne afecteze negativ organismul?

18 răspunsuri:
| AllinaDaniella a răspuns:

Buna, 2-3 lingurite/zi.

| Jokerashul explică (pentru AllinaDaniella):

Pei eu mananc cam un borcan de 200 de grame in 3 zile, dar sunt si sportiv si simt cum imi cere corpu.Mai bine decat ciocoalta...

| AllinaDaniella a răspuns (pentru Jokerashul):

Cam mult. Macar sa nu mai mananci alt dulce, pe langa borcanul de miere.
Trebuie sa ai un "pancreas sanatos" sa secrete suficienta insulina, astfel se instaleaza diabetul zaharat.
Prea multe glucide nu-s bune, nici macar pentru un sportiv. De fapt, nimic in exces nu-i bun pentru organism.

| Jokerashul explică (pentru AllinaDaniella):

Pei nu mai mananc dulce altceva decat miere.Tocmai de asta mananc atata pentru ca am nevoie de dulce si neconsumand altceva dulce, consum miere poate mai mult decat trebuie.Am un regim de cateva saptamani, piept de pui, miere, lapte, si salate.SI incerc sa raman numai aici. Oricum fara dulce nu stiu daca as rezista...Probabil n-as putea sa ma concentrez la nimic sad

| AllinaDaniella a răspuns (pentru Jokerashul):

Si eu mananc dulce. Zilnic. Si n-am probleme cu glicemia, ba don contra, imi scade daca nu consum glucide.
Eu consider ca nu trebuie sa-ti privezi organismul de absolut nimic, nici macar de "mancarurile nesanatoase". Daca ai pofta de ceva, trebuie macar sa gusti, altfel iti creezi frustari interioare si dupa ce scapi de "regim" mananci dublu-triplu decat normal.
Nu zic sa mancam numai cartofi prajiti si o galeata de Cola, dar nici nu as putea sa traiesc toata viata cu salate si migdale laughing
Trebuie sa fie un echilibru in toate, acum depinde si de mentalitatile fiecaruia.
Atata timp cat greutatea nu ne creeaza probleme de sanatate, dulciurile sa ne deregleze glicemia, etc consider ca trebuie sa avem o viata normala, "si cu bune si cu rele".

| Jokerashul explică (pentru AllinaDaniella):

Stiu ce zici, dar am nevoie pentru sport sa ajung la o greutate si na...Ca asa nici eu nu vad de sa tii regim in loc sa te bucuri de viata.Mai bine traiesti 70 fericiti decat 90 tristi.

| rippE a răspuns:

1 lingurita pe zi e arhi-suficient.

| Druica20adi a răspuns:

O lingurita e suficient cred.

| Druica20adi a răspuns:

Dar vezi ca de la 80 de grade celsius (in ceai fierbinte) devine toxica.

| Druica20adi a răspuns:

Si inca ceva, de la vreo 40 de grade isi pierde proprietatile enzimatice si nutritive.

| bombarara a răspuns:

Cam 5 grame

| MihaitzaM a răspuns:

Nu pot sa spun cate grame, dar o lingurita in fiecare dimineata face mereu bine.

| Amadeos a răspuns:

LOL ce mai raspunsuri big grin
Deci tata e albinar avem miere cam tona si acasa si...
Mierea niciodata nu afecteaza organismul in nici vreun fel.
Asta nu inseamna ca trebuie sa maninci numai miere dar nu te afecteaza in nici veun fel.
Daca e... e foarte bine so maninci dar mai rau pentru cei ce nu o au
Si cantitatea minima e 1 lingura iar maxima Cit rezisti big grin

| MrsSunshine a răspuns (pentru Amadeos):

Lol deci nu stiam ca tatal tau e "albinar" mai nou.Din cate stiam acesti oameni se numesc apicultori.

| denys2 a răspuns:

Pai eu iau o lingurita dimineata si una seara si mi-a zis doctorul sa nu trec peste gramele astea adica 50 grame

| Jokerashul explică (pentru denys2):

Pei eu mananc cam un borcan de 200 de grame in 3 zile...

| Lazureanu_Coco_1950 a răspuns:

Cata miere trebuie sa consumam pe zi,