| PrsRaluca a întrebat:

Care sunt dezavantajele energizantelor?

Răspuns Câştigător
| kardon a răspuns:

Desi energizantele au drept scop mentinerea tonusului, atentiei, etc, folosirea lor timp indelungat, sau repetat, scad din activitatea creerului, astfel, vei simti o oboseala pronuntata, o lipsa sau o scadere a concentratiei, o fatigabilitate. Anume excitarea indelungata a Sistemului Nervos duce la slabirea functiilor sale. Cel mai bine evita consumul acestora, inlocuindu-le cu o alimentatie sanatoasa in citrice, legume, cereale (asigura doza necesara de energie pu o zi, daca sunt consumate in cantitati respective), dormi suficient.Nu uita evita stresul si suprasolicitarea psihoemotionala.

6 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Dezavantajul este ca iti ofera senzatia de energie si nu energie propriu-zisa.

| DianaScorpio a răspuns:

In primul rand trebuie sa te gandesti ca prin ele iti induci o stare de energie, energie "falsa". Si unde crezi ca se ajunge cand organismului i se induc prin diverse moduri anumite stari? Exact, la nimic bun.

| ZEU93 a răspuns:

Iti ataca inima, asta este cel mai mare

| GicuGagicu a răspuns:

Energizantele consumate in cantitati mari pot duce produce infarct. pe langa asta consumarea regulata a produce o stare de moleseala in cazul in care nu mai bei

| ovidius a răspuns:

1. Atac cerebral
2. Stop cardiac
3. Dependenţă

...mai zic?

| truelover a răspuns:

Efecte negative ale energizantelor: provaoca insomnie, modifica tensiunea arteriala si pulsul, suprastimuleaza sistemul nervos, dezhidrateaza corpul etc. Bautura energizanta consumata in cantitati mari provoaca: batai ale inimii care devin atat de rapide incat iti pun viata in pericol, slabirea sistemului imunitar, poti avea probleme de respiratie sau poti vomita in timpul somnului. Eu te sfatuiesc sa nu consumi astfel de bauturi energizante, stiu ca te fac sa te simti plin de energie, dar dupa ce efectul lor a trecut poti sa te trezesti cu simptomele de mai sus. Sper ca ti-am fost de ajutor.