| cevabun.ro a întrebat:

Care sunt retetele de post preferate de voi?

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Salată orientală, prăjitură cu gem, ciorbele din legume, cartofi prăjiți, etc.
Pa, pa.

| etudor a răspuns:

O sa iti dau o reteta de un dulce de o sa ma pomenesti! prajitura cu mere
. 2kg mere se rad cu coja cu tot/spalate bine/.
. o cana de faina
. o cana de zahar tos
. o cana de gris
. un praf de copt
. o cana ulei
. un plic de scortisoara pisata/praf/
. 1/2 cana de nuci macinate
********************
Se ia o tava cam de 34-40 cm lunga si25-30 cm lata
Se amesteca merele rase cu scortisoara si apoi si impart in doua parti egale
Se pune uleiul din cana
in tava.
Faina, zaharul, grisul si praful de copt se amesteca bine intr-un lighenus si apoi se imparte praful obtinut in doua parti egale
Peste uleiul din tava se presara la rand si in mod egal1/2 din praful din lighenus
Se pun apoi 1/2 din merele rase si amestecate cu scortisoara si se preseaza bine cu mana
Se pune 1/2 din amestecul de praf ramas.
Se pun restul de 1/2 din merele ramase si se preseaza bine
Se pun este mere miezul de nuca si presam iarSi, in final peste nuca punem prin imprastiere uniforma un strat fin de zahar tos amestecat cu un plic de zahar vanilat.
DATI la cuptor pentru 45-50 minute(180grade). SCOATETI si dati la rece! CAND E rece bine, taiati-o in patrate sau dreptunghiuri!

| ravanoos a răspuns:

Carne, oua, lapte eu nu mananc de post!

| Kaeden a răspuns:

Salata orientala, e foarte sanatoasa si foarte buna,