| BojinDaiana a întrebat:

Cat ulei e bine sa consumam?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Pe toata ziua se recomanda a se consuma cel mult 3 lingurite de ulei, dar preferabil intre 2 si 2, 5.

O lingurita se traduce in 5ml.

Daca este in vederea consumului curent se recomanda evitarea uleiurilor omega 6 - gen flosrea soarelui, porumb, rapita, etc. De asemenea se recomanda uleiul de in (omega 3) si cel de masline (omega 9).

Nu atat sa fie extravirgin conteaza ci mai mult ar conta ca grasimile saturate si niste rapoarte mono supra poli.

Daca doresti sa aflii mai multe despre uleiuri, cum sa le alegi, de ce conteaza sa fie pastrate in sticle colorate sau transparente, etc du-te pe blogul doctorului Calin Marginean si la materiale video cauta documentarul despre uleiuri parca. O sa te prinzi tu...

5 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

D-ala de bebe in general nu e indicat.
Din ala de motor nici atat.
De palmier nu, in abolut, ca ne facem cat China si India la un loc.
De ulei de masline daca trece de 190 C, nici d-ala.
Cu cat e mai deschis la culoare cu atat are mai multi aditivi inalbitori, deci nu.
Virgin de masline doar crud, altfel devine toxic daca e supus temperaturilor
Foarte putin, nu mai mult de 3 linguri pe zi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se consumă cât mai puţin ulei şi, PREFERABIL, să fie ulei de măsline extravirgin happy

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ulei? Cel mai bine e sa nu consumi deloc.

| Suleyman a răspuns:

Moderat.

| darrenhaayes a răspuns:

Cat mai putin, si de preferat cel extravirgin de masline.