Abh
| Abh a întrebat:

Cati dintre voi sunteti vegetarieni si de ce ati ales calea asta?

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Dupa cum ar spune un nutritionist, corpului uman ii trebuiesc si carbohidrati si grasimi si proteine si minerale si vitamine. desi legumele si fructele au proteine, au foarte foarte putine. de ce ar alege cineva sa fie vegetarian cand nu poate asimila din legume toate tipurile de nutrienti necesare corpului? am mai auzit de culturisti wannabe vegetarieni, dar aia din ce voiau sa creasca, din legume? nu neg ca e un stil de viata sanatos cat timp scapi de toxinele ce tin de carne rosie, grasimi, etc, dar ca dieta nu ca stil de viata permanent. sau in orice caz nu stilul de viata potrivit cu o persoana hiperactiva. vegetarienii si carnivorii vor dezvolta datorita stilului de a manca diferite probleme de sanatate de-a-lungul timpului, omul are nevoie de toate tipurile de nutrienti pentru o functionare 100%

11 răspunsuri:
Abh
| Abh explică:

Hombre, daca intrebarea era postata la Amuzante, primeai categoric Fundita!

| tagastatud_6576 a răspuns:

Nu sunt vegetarian si nu voi fi niciodata, corpul uman are nevoie de toate vitaminele si proteinele, inclusiv cele din carne, una este sa renunti cateva saptamani la carne, sau sa mananci carne slaba, de peste, curcan, fructe de mare sau pui si una este sa nu mananci niciodata carne. Revenitiva! Oamenii a mancat de cand se stiu ei carne! si nu cred ca a murit nimeni din asta, daca sti cum sa o folosesti si in ce cantitati! In plus multi dintre " vegetarieni" dorm noaptea sub cap cu ditamai ciolanul doar sa ca nah, mai nou e la moda sa fi vegetarian! Yecs! Si ultima chestie: Un regim vegetarian nu inseamna neaparat sanatate, mai ales pentru anemici si pentru persoanele cu acitvitati care necesita mult efort fizic sau chiar intelectual!

| Hombre a răspuns:

Dintre toate zarzavaturile cel mai mult imi place carnea de porc, am ales aceasta cale pentru mantuire si viată vesnică (sacrificarea porcului de Craciun).laughing

| Graphee a răspuns:

Bună,
Eu una, nu sunt vegetariană. Deşi am încercat, dar nu pot să mănânc numai legume şi fructe, fapt fiind şi boala mea. Un om trebuie să aibă o alimentaţie bogată în proteine, vitamine, grăsimi şi aşa mai departe. În legătură cu fructele şi legumele, am văzut mai demult un reportaj la 'România, te iubesc', unde zicea despre magazinele la care se vând fructe şi legume stropite cu substanţe chimice, pentru a creşte şi a fi vândute mai multor oameni. Dar au arătat şi magazinele 'bio', unde sunt vândute fructe şi legume naturale, unde preţurile la un kilogram de roşii, de exemplu, ajung la 20 lei. Deci sunt cam exagerate preţurile. Revenind la subiect, îi dau dreptate şi lui @tagastatud.

Numai bine.
P.S: Respect vegetarienii, deoarece au şi voinţă, dar şi putere.

| S3c0ndSh0t a răspuns:

Eu am ales vegetarian din mai multe motive.Primul motiv este ca animalele sunt sacrificate cu cruzime de catre oameni si nu imi place cand ma gandesc la asta.Un al doilea motiv carnea ingrasa foarte mult si nu vreau sa ajung obez.Sa mananc vegetarian inseamna sa traiesti sanatos si sa te dezvolti mai bine decat mancand carne.O mancare vegetariana este mult mai buna decat una cu carne.

| Necrophagist a răspuns:

M-a făcut să gândesc mai limpede, m-a scăpat de nişte dureri de cap îngrozitoare pe care le căpătasem de la o filozofie extenuantă zi de zi.Am rămas la stadiul de frugivor crudivor şi mă menţin de 3 ani.

| MonkeyBoy a răspuns:

Nu sunt vegetarian. Funda?

| YoYoJuSt4U a răspuns:

Eu sunt vegetariana.Am ales calea asta pentru reducerea grasimilor din organism si pentru a scapa de obsesia de a manca carne, pentru ca consumul in exces al acesteia, cum consumam eu, poate duce la diabet.Asa ca am ales calea sanatoasa, fructe, legume si cereale. Sper sa faci si tu la fel pentru a te mentine suplu/supla.

| schindlerww a răspuns:

Am citit comentariile si majoritatea subsemnatilor nu au raspuns concret la intrebare, doar au criticat modul de viata al altora. Eu sunt vegetariana. Nu pentru ca "e o moda", nu pentru silueta mea, pentru faptul ca imi este, sincer, mila de animalele care au, astfel, de suferit si pentru ca este un mod de viata - relativ - sanatos. Puteti spune ce vreti despre vegetarieni, dar doar atunci cand intrebarea ar fi gen' "Ce parere aveti despre vegetarieni?". Nu am auzit pe nimeni sa moara sau sa pateasca cine stie ce ca a urmat acest stil de viata. Daca unii au alte principii, de ce trebuie sa-i criticati?

P.S.: Raspunsul ce a primit funda nu prea avea legatura cu intrebarea. Nu spun asta fiindca eu as merita mai mult, pentru ca nu e asa, dar nu e corect pentru altii.

Good Luck!

| SerenaCRK a răspuns:

Am fost o perioada de timp vegetariana.Am inceput imediat dupa sarbatorile de iarna fiindca ma simteam greoaie desi nu luasem in greutate.O luna si ceva am mancat numai legume(in special ciuperci), mai rar branzeturi si fructe.Nu am pierdut mult in greutate(de fapt nici nu era scopul pentru ca aveam o greutate ok) deoarece am baut multe sucuri carbogazoase "sa uit de carne''.Am renuntat.nu mai puteam rezista fara carne.Este un stil sanatos dar nu prea cred ca este bun pe un termen foarte lung.pana la urma corpul are nevoie si de proteine.

| Vevo0051 a răspuns:

Eu nu sunt vegetariana dar iti pot spune de ce ceilalti fac asta ori pentru ca detesta orice fel de carne ori pentru ca nu suporta sa vada animalele suferind pentru ca vezi tu pentru orice mancare din carne se omoara un animal.