| littlecookies a întrebat:

Ce dieta as putea sa tin timp de 2-3 saptamani in care sa slabesc 6-7 kg(in afara de Dukan)? Vreau sa spun ca nu fac miscare, deoarece am observat ca daca incep sa merg cu bicicleta, sa alerg sau sa fac genuflectiuni/alte exercitii fizice, mai rau mi se pare ca ma ingras, in sesul ca mi se ingroasa picioarele.Am incercat iarasi, timp de 3 zile sa mananc numai fructe (mere, pepene si struguri) si multa multa apa, iar dupa ora 6 nu mai mancam absolut nimic(iar in urma acestui regim, am slabit 0 kg crying ). Vreau sa slabesc pana la sfarsitul lunii macar 5 kg.

13 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Eh daca ar fi asa usor sa slabesti peste noapte si fara efort, toata lumea ar fi silueta.
In primul rand ideal e sa slabesti 0, 5kg pe saptamana hai fie 1kg pe saptamana, dar 7 kg in 3 saptamani e prea mult.
In al doilea rand eu am slabit 4cm in talie, nu m-am cantarit asa : am mancat fara paine, prajeli, grasime, fast food, patiserie, alcool, dulciuri am mancat doar vreo inghetate si recunosc am baut suc, am mancat legume, fructe, iaurturi, cereale, supe, carne de pui, peste, vita fiarta sau la gratar, oua fierte, cartofi copti si am mers la alergat de 3-4 ori pe saptamana si nu mi s-a ingrosat niciun picior.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai, pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Oricum, NU vei putea slăbi 6-7 kg în 3 săptămâni!
Poate 5 kg într-o lună ( dacă ai noroc ), DEPINDE cum "reacţionează" organismul tău...

Toate cele bune.

| littlecookies explică (pentru bursuc001):

15 ani, 60 kg, inaltime 163 cm

| bursuc001 a răspuns (pentru littlecookies):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 57 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Totuşi, ai cu 3 kg mai mult decât greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 3-5 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

O seară frumoasă.

| IncorrectUsername a răspuns:

Numai fructe? Vrei sa te deshidratezi? De la sport te ingrasi? N-am mai auzit pana acum:))) http://www.slabsaugras.ro/o-dieta-sanatoasa-art-2592.html
Poate asta o sa te ajute..Si cine ti-a zis ca daca mananci fructe intr-o zi o sa slabesti? Corpul tau are nevoie si de fiert, si de legume, si de fructe si de toate nu numai de fructe...Peace!

| rocket a răspuns:

Cele mai multe diete le gasesti pe www.Dieta-mea.ro

| 00SweetTweety00 a răspuns:

Hey ♥ love struck Eu am tinut dieta asta :

♥Mic-dejun:
2 oua fierte/omleta/papara
o rosie mare
un mar sau orice alt fruct in afara de avocado. Daca doriti sa mancati struguri, mancati o jumatate de ciorchine mare sau un ciorchine mic. Pentru fructele mici (capsuni, zmeura, mure etc), mancati echivalentul uni cani.

sau

150g iaurt natural
o banana
o chifla graham mica (si mica inseamna mica, nu cat o chifla pentru hamburgeri)

♥Pranz:
1 cartof fiert + o lingura iaurt natural
100 g piept de pui sau curcan la gratar / 100g muschi de vita la gratar/ 150g ton la conserva, in apa, nu in ulei
o rosie mare

sau

1 dovlecel (cam 300g) prajit in ulei spray (condimente la alegere - sugerez un pic de usturoi, zeama de lamaie si chili)
100 g piept de pui sau curcan la gratar / 100g muschi de vita la gratar/ 150g ton la conserva, in apa, nu in ulei

♥Cina :
un bol supa de legume
sau
compot dintr-un mar mare, cu indulcitor si scortisoara

Daca aveti o zi mai solicitanta, mancati la cina aceeasi mancare ca la pranz.

♥Daca simtiti nevoia de o gustare in timpul zilei - 1 fruct
Beti 2l de lichide pe zi (apa, ceai fara zahar, limonada de casa cu indulcitor). Se poate bea si Cola Light, dar nu exagerati, nu trebuie sa inlocuiasca apa. Cafeaua e ok, dar nu frappe-uri sau cappucino. Nu beti cafele de la Starbucks, ca sunt bombe calorice.

Succes! love struck

| littlecookies explică (pentru 00SweetTweety00):

Si cate kg ai slabit in cat timp?

| 00SweetTweety00 a răspuns (pentru littlecookies):

O luna 7 kg ♥ am tinut strict love struck

| littlecookies explică (pentru 00SweetTweety00):

Suuuper love struck si cate kg ai avut la inceput? :d daca nu te superi ca te intreb

| 00SweetTweety00 a răspuns (pentru littlecookies):

De la 60 am ajuns la 53 ☻ ♥ ♥ love struck

| 199609 a răspuns:

Multe banane
Iaurt
Aleagra
Fai abdomene, genoflexiuni.
Frumusetea doare.

| 64Anelize64 a răspuns:

Salut.Aceasta e meniul si dieta mea care ma ajuta.Inainte sa o incerci consulta un medic.
Nu uita sa vei cel putin 2 litri apa pe zi, sa nu consumi deloc paine.
Dimineata scoalate da 8.
Bea doua pahare de apa (acest lucru te ajuta sa pierzi 2 kg)
Bea sucul unei lamai amestecat cu apa calduta intr-un pacar de 200-250 ml.La 13:30 ia pranzul:orez brun (nu alb, fiind-ca cel alb ingrasa), piure sau o supa de legume + o leguma sau un fruct.
Dupa praz bea un ceai verde neindulcit cu o felie de limeta(lamaie verde) sau doua felii lamaie galbena.
La 16 se ia o gustare:jumate de graipfruit sau jumatate de portocala.
Cina se ia la ora 18.Se mananca cateva fructe si legume, nu macare ca sa nu-ti fie greu la stomac si nu vei putea dormi. Daca nu dormi pana la 23, dieta nu va ajuta atat de mult. Orele de somn sunt cele mai importante fiindca atunci organele interne se odihnesc si nu te ingrasi, intre orele 23 si 01 de noapte organismul tau observa ce ai mancat si atunci slabesti.
SUCCES!