| secretlove2014 a întrebat:

Ce fac in cazul in care are loc o pana de curent si centrala termica este in functiune neavand generator sau alte surse de protectie

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de centrala. Daca e pe lemne, stingi focul, si lasi usa deschisa, sa se raceasca, ca sa nu fiarba.

| relian a răspuns:

Depinde ce centrala este,ce combustibli foloseste. Daca e pe gaz cred ca se opreste singura, adica gazul este inchis automat pentru ca are o valva electrica si fara curent aia se intimpla. Daca este centrala pe curent electric la fel se va inchide de la sine. Daca este centrala pe lemne atunci ai cam incurcato, trebuie sa stingi focul ca altfel este de rau.Dar la centralele astea pe lemne sau copmbustibili fosili trebuie sa ai o baterie, care in cazul in care are loc o pana de curent pompa care circula apa prin sistem continua sa functioneze o vreme cu acea baterie.O baterie auto, deci nu ai nevoie de generator.Bine acum daca pana dureaza zile bateria se va descarca, dar nu cred ca o pana de curent dureaza zile.O alta problema ar fi poate te gindii tu sa nu inghete apa in calorifere sau pe conducte.Ar fi bine daca ai baga antigel in apa din sistem.Ar trebuie sa stii cita apa este in sistemul tau, scoti un procent din acea apa, poate si jumate daca e si bagi antigel, astfel incit de apare o pana de curent si apa nu este circulata nu va ingheta deloc.Dar in cazul centralei cu lemne trebuie sa stingi focul daca nu ai acea baterie.

| secretlove2014 explică (pentru relian):

Eu am pe lemne, mie mi a spus instalatorul ca nu am voie sa deschid usa sa alimentez cu lemne in cazul in care nu aud ventilarul pornit pentru ca cica o sa iasa o flacara mare inspre mine, asta in cazul in care centrala functioneaza in mod normal adica este curent, bun si daca eu deschid usa cand nu este curent nu se intampla nimic cand incerc sa sting focul cu nisip?

| relian a răspuns (pentru secretlove2014):

Probabil daca ai o centrala cu ventilator, nu ma pricep ar trebui sa consulti manualul centralei si acolo iti spune cum sa alimentezi si asa mai departe. Daca deschizi usa cind nu este curent acel ventilator care de fapt duce fluxul de aer spre cos nu ar mai face asta si focul ar tinde sa iasa pe unde e deschiderea mai mare adica pe usa.Dar cel mai bine citeste manualul si vezi ce spune acolo.Nu cred ca nu se poate sa nu poti deschide ca nu stiu ce sar intimpla.Pai aia cind au proiectat centrala aia normal ca sau gindit si nu doar ca sau gindit dar is obligati de lege sa proiecteze sigurante in caz de pana de curent, de mai stiun eu ce alte chestii ce pot sapara.Asta ar insemna ca tu bagi lemne, alea iau foct toate, deodata e pana de curent si tu ce faci? Stai ca nu poti deschide ca ventilatoru nu merge si ce faci? Stai sa vezi cum sare centrala in aer sau cum? Astea sint povesti instalatoru tau nu stie ce vorbeste.Cauta manualu si citeste si acolo gasesti tot ce te intereseaza.

| Peridava a răspuns:

O inchizi. Sper ca stii unde e butonul de zero Dupa ce revine curentul, e bine sa dai un "reset" dupa ce o deschizi. Asa m-a invatat pe mine firma care mi-a montat-o.