| Leutzbv a întrebat:

Ce parere aveti despre alimentatia raw? Ati incercat vreodata?

5 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Am o parere foarte buna si mi-as dori sa pot manca asa pentru perioade cat mai mari de timp. Sunt vegana de mai bine de jumatate de an si am incercat si raw-vegan pe parcursul verii. M-am simtit mult mai bine urmand tipul acesta de alimentatie, insa mi se pare destul de dificil de mentinut pe parcursul iernii si nu prea este posibil sa mananci in acest fel mai mult de 90-95% din alimente. Oricum, beneficiile sunt foarte numeroase (exista multe articole si carti pe acest subiect pe Internet, nu are rost sa mai enumar) si am sa incerc din nou vara aceasta raw-vegan.

| doctorandus a răspuns:

Te poti alege cu o infectie. In ce priveste sanatatea si nutritia, asculta doar de medic, nu de radio sant.

| Leutzbv explică (pentru doctorandus):

Dar ai cunostinte despre acest fel de alimentatie? Eu nu mananc raw, dar sotia mea este vegana de cateva luni si se simte foarte bine.

| doctorandus a răspuns (pentru Leutzbv):

La vegani e greu de obtinut fier, calciu si anumite vitamine (D2 si in special B12, in lipsa careia isi pot pierde mintile). Trebuie sa manance suficient ulei pentru a asimila vitaminele liposolubile. Copilul e mai bine sa manance lapte, carne si peste, sunt mai bune decat toate tabletele de calciu si vitamine. Altfel s-ar putea ca atunci cand se face mare sa te injure de toti dumnezeii ca l-ai schilodit.

Veganii si vegetarienii consuma de obicei Marmite sau Vegemite pentru vitaminele B.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, eu mananc doar sushi...