| Adelaide a întrebat:

Ce pregatiri de paste faceceti dati-mi idei va rog dar nu de miel

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

In loc de miel poti face o frumusete de friptura de curcan la cuptor.

9 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

De obicei, masa de Paste trebuie sa cuprinda mancaruri traditionale, specifice acestei sarbatori. La antreuri: in primul rand oua vopsite, drob din miel (dar nu-i obligatoriu, numai cui ii place), sunca presata de porc/pui, pastrama/muschi de porc/pui, cabanos, nelipsitul cas de oaie/vaca, asortate cu ridichi, castraveti, ceapa verde. Urmeaza salata de boeuf, salata de vinete, salata de peste cu maioneza, sau salata de ciuperci cu maioneza (la alegere, dupa preferinte), raciturile de pasare sau porc si mancarea rece de iepure, pasare. Apoi vestitele sarmalute cu smantana, iar la urma friptura de miel (pentru cine o agreeaza - eu una nu!), porc sau pui. Iar la desert, obligatoriu, cozonacul si pasca nu trebuie sa lipseasca! Dar daca unii confunda Pastele cu Craciunul si vor sa fie mai cu mot si sa faca tot felul de alte prajituri, n-au decat. "Di gustibus non discutandum!", adica "Gusturile nu se discuta!" Meniul prezentat este orientativ, dar fiecare este liber sa aleaga ce doreste.Iti doresc "Un Paste fericit!", alaturi de familia ta.

| Corina a răspuns:

Am uitat sa-ti spun ca drobul se poate face si din carne de pui sau porc, nu numai din carne de miel. Spor la treaba!

| Malvina24 a răspuns:

Eu si mami o sa facem eclere! am cumparat eclere gata facute, trebuie doar sa le facem ''crema'' am cumparta diverse foi de prajituri pe care le facem acasa, mai usor(cum vrem noi) o sa mai si cumparam niste prajituri bulgaresti(imi plac mie mult) si in rest mancarea o cumparam, cozonacul il cumparam, fac la o brutarie un cozionac miaaaammmm miaaamm, sarmale o sa facem noi ca avem varza si carnea o cumparam, salata de boeuf nu facem ca nu ne place, carnita de miel nu mancam asa ca vom cumpara de porc, in rest micile pregatiri le facem pe moment! Buni imi face si turta sa mananc cu sarmale! Imi place mult turta dar eu nu am conditii s-o fac, buni sta la tara! sarbatori fericite!

| Adelaide explică:

Malvynutza2 multumesc sarbatori fericite si tie sarmale face si mama cozonac nu i-mi place salata de beouf mi se pare cam ciudat sa fac cu toate ca as face dar se strica repede mersi oricum pup

| zanesiprintese a răspuns:

Eu fac asa: - oua rosii, drob(doar!), bors de loboda, salata a la russe(adica salata de boef fara carne big grin) ardei umpluti, cu branza si marar( se taie ardeiul pe jumatate si se umple cu branza proaspata amestecata cu marar) si pulpe de pui cu piure si salata verdehappy

| Tourniquet a răspuns:

Eu cu mama facem impreuna : cozonaci, pasca, drob, vopsitul oualelor.

De sarmle se ocupa bunica, face niste sarmale... yuuuuum! love struck

Si Pastele il fac la bunicuta, la tara love struck. sa fim toata familia love struck si cu unchiu care face un grataaaaar love struck. abia astept!

Paste FERICIT, sa ti se implineasca toate visele, iepurasu sa iti puan in cosulet : un buchet de zambete, ciocolata bunatatii, un pahar de respect, si credinta-n Dumnezeu!

Hristos a inviat ( eh, la mine e paste rolling on the floor )!

Happy Easter! kiss kiss.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drob: 1 ceapa mare calita in ulei cu 600 gr ficat de pui si un piept de pui 9taiat bucatele; cand se schimba culoarea carnitei se adauga 1 morcov mare ras sau tras la robot, se adauga sare, piper, cimbru dupa gust!
Se raceste compozitia si se pune la robot pentru cateva secunde (sa mai ramane bucatele mai mari de carnita printre compozitie), se toaca 3-4 cepe verzi cu tot cu frunza si marar si patrunjel (dupa dorinta) si 3 oua. Se amesteca bine compozitia.
In tavite de cozonac sau vas yena unse cu ulei, se pun doua foi de placinta (cumparate - eu folosesc Bella ca sunt foarte subtiri) si se ridica marginile sa ramana si in afara (pentru a le putea aseza "capacel" peste drob se toarna compozitia, se niveleaza si se mai toarna putin ulei se da la cuptor la foc potrivit pana se rumeneste! E delicios eu fac si in timpul anului, inlocuind astfel preparatele din comert!

Pentru masa de Paste:

Noaptea cand venim de la biserica: pasca, oua rosii, drob cu mustar, cas de oaie cu ceapa verde, ridichi, rosii!

In ziua de Paste la pranz: oua, pasca, ciorbita de miel cu multa stevie, ceapa verde, leustean; fritura de miel pusa la macerat cu 2 zile inainte (cu vin rosu, mirodenii, piper, sare, cimbru, ceapa multa, cozonac cu multa nuca si cacao!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciorba taraneasca,{de ciocanele}, drob de organe, friptura, cozonac, oua rosii, o tochitura.biserica,eventual intalniri in sanul familiei, cu prieteni, o iesire in sanul naturii.in rest; paste fericit, si sanatate multa.