| antonescu321 a întrebat:

Ce retete care pot fi facute de copii stiti? Va rog sa imi dati si instructiuni cum se fac sau un link.

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Presupun ca vrei ceva care sa nu implice cuptor sau tigai cu ulei incins, ceva care sa nu implice foc in general.
Uite o reteta de inghetata: iei un borcan mare de iaurt (900 grame), il amesteci cu 10-11 linguri de zahar si cu un plic de zahar vanilat. Adaugi zeama de la doua lamai, pui compozitia rezultata in cupe si le bagi la congelator. E foarte simplu de facut si iese o inghetata delicioasa si foarte racoritoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
1.OMLETA CU CARTOFI
Dau pe razatoare 2-3 cartofi.Ii sarez si ii combin cu 2 oua si o lingurita pasta de tomate.Compozitia o pun in tigaia de teflon, in uleiul bine incins.Amestec din cand in cand cu lingura de lemn sa se prajeasca bine cartofii.
O mananc fierbinte cu o pofta de nici nu-ti poti imagina!
2.SANDVIS "CU DE TOATE"
Scobesc o franzela, in scobitura formata pun un ou fiert taiat felii, o bucata de branza faramata si o felie de parizer sau alt mezel de prin frigider.
Iar acest sandvis este mancat cu mare, mare pofta!
3. TARTINE CU BRANZA TOPITA SI CASTRAVETI MURATI
Pe feliile de franzela, intind branza topita.Peste branza imi pun rondele de castraveciori murati.Cand in frigider nu este branza topita, folosesc margarina Delma Sandvis, peste care pun branza data pe razatoare.
Tartinele ies foarte bune oricum!
Daca vrei si ceva dulce, uite aici:
BILUTE DIN MORCOVI CU NUCA DE COCOS
Intr-o oala cu lapte, pun o cana de zahar si 4 morcovi mari dati pe razatoare si pun compozitia la fiert.Cand totul devine ca o pasta, o dau la o parte pana se raceste.Intr-o tava pun nuca de cocos si cu o lingura iau putin cate putin din compozitie si fac bile care le rostogolesc prin nuca.Atunci cand nu am rabdare, amestec nuca de cocos cu pasta de morcovi si o consum cu lingurita.
Te pup!

| Arcani a răspuns:

Clatitetongueui un ou intr-un bol il amesteci pui faina apoi adugi lapte niste ulei coaja de lamaie. Apoi puiulea intro tigaite si mai simplu ca niciodata pui aluatul facut. Apoi o intorci si daca vrei la poti umple cu gem.Noroc!

| alexutza02matza a răspuns:

Un desert foarte bun si foarte usor de facut este urmatorul: cumperi un plic de Creme Ole de la Dr. Oetker, urmazi instructiunile scrise pe plic, iar daca mai vrei, poti bune si cativa biscuiti maruntiti si va iesi un desert extraordinar... (P.S. Poti alege din foarte multe arome.)