| Britney_8841 a întrebat:

Dati-mi avantaje si dezavantaje pentru Centrala Nucleara.

Răspuns Câştigător
| chipicao2 a răspuns:

Centrale nucleare. Dezavantaje : reziduri nucleare foarte toxice, pericol major in cazul unor scurgeri probleme la reactore, costuri foarte ridicate tehnologie scumpa. Avantaje : sursa de energie relativ infinita, energie curata ( fara emisi permanente ) dar cu deseuri foarte toxice. sper ca te-am ajutat :d :*

2 răspunsuri:
| heracle2 a răspuns:

Avantaje: acest tip de centrale s-a inmultit rapid in ultimii ani, fiind considerata o sursa de energie electrica de viitor. Sunt foarte economice in exploatare
dezavantaje: ele reprezinta un grad ridicat de risc deoarece un accident major in timpul functionarii poate produce un adevarat dezastru ecologic (ex Cernobal, Ucraina) si este mult mai poluanta fata de celelalte surse de energie.

| Teeestiwudnejwns a răspuns:

Avantaje : produce multa energie electrica, asigura functionarea aparaturilor din domeniul medical. Dezavantaje : radiatiile de pe langa ea (centrala) sunt foarte nocive, toxicitate ridicata, pericol iminent de moarte sau de nastere a pruncilor cu malformatii rare si grave. Funda?