| alexandrubt13 a întrebat:

Cei mai buni peleti pentru centrala termica sau o mica recomandare, am centrala mixta si as baga si peleti nu numai lemne

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Stiuleti de porumb, cu boabe di coaja, cu tot.
E mult mai ieftin decat cu peleti si au putere calorica multmai mare.

| gabicoo a răspuns (pentru Bula):

Eu am folosit știuleți de porumb, la soba de teracotă și mi s-a înfundat coșul de fum cu "stirigie" - cum se spune în Bucovina, rău de tot! A trebuit să chem pe cineva să mi-l curețe în ajun de Crăciun! M-a ars la bani!

| Bula a răspuns (pentru gabicoo):

Hornul trebuie facut si curatat in conformitate cu combustibilul flosit.
tongue

| gabicoo a răspuns (pentru Bula):

Nici știuleții de porumb nu fac parte din categoria combustibil pentru sobe!
winking

| Bula a răspuns (pentru gabicoo):

Sunt combustibil foarte bun, mai ales pentru centrale cu cobustibil solid.
Porumbul are putere calorica mai mare decat lemnul /peleti, fiindca are boabe cu continut uleios.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Peleti sau brichete din fag ecologice.

| BlogdeInstalatii a răspuns:

Există o varietate de peleți din lemne disponibili pentru a fi utilizați în centralele termice, acestea pot include:

- Peleți din lemn de fag: Sunt o opțiune populară, deoarece lemnul de fag este o specie de arbore densă și rezistentă care arde cu o flacără puternică și produce o căldură constantă.

- Peleți din lemn de brad: Sunt o altă opțiune populară, deoarece lemnul de brad are o densitate mai mică decât lemnul de fag, dar totuși produce o căldură puternică și este disponibil în cantități mari.

- Peleți din lemn de stejar: Sunt o opțiune de calitate superioară, deoarece lemnul de stejar este o specie de arbore densă și rezistentă care arde cu o flacără puternică și produce o căldură constantă, dar costă mai mult decât alte specii de lemn.

- Peleți din lemn de plop: Sunt o opțiune mai ieftină, deoarece lemnul de plop are o densitate mai mică decât lemnul de fag sau stejar, dar totuși produce o căldură puternică și este disponibil în cantități mari.

- Peleți din lemn de rășinoase: Peleții din lemn de rășinoase, cum ar fi pinul sau bradul, sunt de asemenea o opțiune, dar au un conținut mai mare de umiditate, ceea ce poate duce la o eficiență scăzută a combustiei.

Este important să verificați cu furnizorul dumneavoastră și să alegeți peleții care sunt potriviți pentru centrala termică pe care o aveți, ținând cont de caracteristicile tehnice și de calitatea peleților.

Gasiti o lista cu firme producatoare de peleti aici: https://blogdeinstalatii.ro/peleti/