| LaviniuA a întrebat:

Cine a mai facut mucenici ciorba si stie o reteta buna? big grin

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mucenici ciorba?
este o reteta noua?
mucenici stiu ce sunt
si ciorba stie toata lumea
imi plac si una si alta
dar nu se mananca impreuna happy

mucenici power cum ar pune adrian "beleaua" corduneanu!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Simpatic):

Cred ca se refera la mucenicii muntensti
vezi reteta
https://jamilacuisine.ro/mucenici-muntenesti-fierti-reteta-video/
am dat pe prima reteta gasita.
CRED ca sunt un fel de paste care dupa ce sunt fierte intra intr-un fel de sos dulce.
Oricum eu cunosc si am mancat pe cei moldvesti.

| LaviniuA explică (pentru Fatamuntilor):

Da, sunt faimosii mucenici muntenesti. Stiu ca-s multe retete pe net, dar nu prea am eu incredere in toate retetele de pe net.
De asta ziceam sa-mi recomande cineva care a mai facut.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru LaviniuA):

Retele jamilei imi reusesc!
fiind din zona Moldovei nu iti pot recomanda ceva probat de mine.

| Simpatic a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Am inteles, dar nu am gasit niciodata denumirea asta mucenici ciorba
da, sunt total diferiti de mucenicii pe care ii stiam eu, cei pe care ii stie toata lumea denumiti mucenici moldovenesti

apropo de mucenici "moldovenesti" abia astept pe 9 martie sa mananc cativa happy

| ioana748 a răspuns:

Dar este simplu.
Pui apa la fiert cu zaharul - cam 5 linguri la un litru, dar gusti si vezi cat este necesar conform gustului tau.
Apoi pui mucenicii din punga in apa care fierbe - cam 2 pungi la 4-5 litri apa.
Lasi sa fiarbă cam o ora.
Pui arome...esenta rom, vanilie, coaja de lamaie, coaja de portocale...ce preferi.
Apoi oprești focul
Dupa ce nu mai clocoteste poti sa presari putina scortisoara si nuca pisata.
Apoi mai pui in farfurie cand se mananca zeama de mucenici.Adaugi dupa gust nuca si scortisoara.

| LaviniuA explică (pentru ioana748):

Intr-o ora fierb mucenicii? Pe punga de mucenici scrie 8 minute.

| ioana748 a răspuns (pentru LaviniuA):

Da, ai dreptate. Eu ii las mai mult.
Poti proba.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru LaviniuA):

Sunt un fel de paste fainoase.Intr-o orase fac terci