| tuGatita a întrebat:

Cine face de aici dulceata/ gem de piersici? vreau o reteta personala a cuiva, simpla mai ales, care sa stiu ca iese. Search si copy paste de pe google pot da si eu. mersi:*

Răspuns Câştigător
| dadipink a răspuns:

Deci, reteta pe care o face mama mea : reteta preparata cu Gel Fix 1 kg de piersici 1 pliculet de Gel Fix si o jumatate de kg de zahar. Poti mari cantitatile desigur. Dupa ce o fierbi, o sa fie moale, dar stai linistita se va intari. Urmeaza instructiunile de pe plicul de Gel Fix. Mult noroc. Funda? :*

3 răspunsuri:
| dadipink a răspuns:

Multumesc frumos!:*

| Haidy a răspuns:

Hmmm din cate stiu, mama ia piersicile, le lasa in frigider cu zahar 1 zi, dupa care le pune in oala pe aragaz. Sper sa nu gresesc, dar asa am vazut ca face.

| tuGatita explică (pentru Haidy):

Mersi dar eu vreau o reteta. ce cantitate de piersici cat zahar intelegi tu.