| Emerad a întrebat:

Caut niste retete sanatoase,cu ingrediente nu prea greu de gasit si cu timp de preparare relativ scurt.
Indiferent ca imi scrieti reteta sau imi dati un link, vreau ceva de incredere.

Fara copy-paste la primul search pe google va rog.

Răspuns Câştigător
| MdRoUgS a răspuns:

Si vreau sa ti mai zic o salata pe care o vei da gata pe mama,sotia sau iubita ta! ingrediente:salata verde, castraveti, rosii, rodie si putina miere.tai legumele cubulete si pui cateva boabe de rodie, adaugi 2 lingurite de miere si apoi pui salata(nu trebuie sa mai adaugi ulei sare sau alte mirodenii rodia si mierea tine loc tutror codimentelor)aceasta reteta eu am mancat-o prima data facuta de o prietena si nu am crezut ca poate fi atat de buna. vreau sa ti spun ca m-a dus intr o alta lume combinatia de gusturi.iti garantez ca vei da gata orice persoana cu aceasta salata, daca nu promit ca iti gatesc eu timp nelimitat

6 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Nu stiu cat esti de priceput la bucatarie, pentru un incepator propun cea mai simpla reteta de fel II, piept de pui cu legume.Cumperi piept de pui dezosat, il speli si stergi cu servet de hartie, tamponand carnea(altfel ramane servetelul pe carne). Intr-o tigaie pui o lingurita de ulei, lasi sa se incalzeasca 20 de secunde si pui pieptul pe care l-ai taiat in 4 felii,doua pe lung, doua pe lat, sarezi putin si il plimbi prin tigaie sa nu se lipeasca(daca tigaia nu e cu teflon, asta va face), focul sa fie potrivit ca intensitate. Dupa 4 -5 minute il intorci, pe partea a doua il lasi mai putin2-3 minute, chiar ii poti pune un capac. Dupa ce l-ai preparat pune-l intr-o farfurie si acopera-l. Legumele pot fi congelate sau proaspete. Cele proaspete necesita timp de inabusire mai indelungat, pentru inceput te sfatuiesc sa folosesti congelate, satisfacatoare ca gust.In tigaia in care ai pregatit pieptul de pui, mai adauga o lingura de ulei, pune tigaia pe foc pentru 30 secunde si adauga cca 200 grame legume mexicane(orice amestec e bun, depinde si ce fel de legume iti plac). Sareaza, pipereaza putin si amesteca cu o lingura in tigaie.Intructiuni sunt si pe punga cu legume, sunt ok.In 5 minute sunt gata, le adaugi langa pieptul de pui preparat si gata.In loc de piept de pui poti face file de peste, care se prepara la fel, dar il tii mai putin pe foc si ii poti adauga lamaie.Nu e indicat sa folosesti aceiasi tigaie pentru a legume in care ai prajit pestele, spal-o sau foloseste alta, vor capata un gust neplacut. Spor!

| Emerad explică (pentru Mihaela1964):

Imi place propunerea ta.
Mai astept niste sugestii si dupa ma hotarasc in legatura cu funda.

| Mihaela1964 a răspuns (pentru Emerad):

Multumesc pentru apreciere, oricum. Spune cam ce-ai vrea sa mananci, si-ti voi scrie reteta mea.happy

| MdRoUgS a răspuns:

Pai hai sa ti zi o reteta preferata de mine...pui la cuptor cu orez si ciuperci dureaza cam 50 de minute.este mai mult o cina.e simplu iti trebuie mai intai pentru pui, putin unt ca sa ungi tava, bagi puiul in tava si il lasi cam 50 de min.fierbi orezul cam 15 minute de preferat orez simplu.ciupercile le pui in tigaie cu putin unt 5 minute. ornamentez in felul urmator.pe un platou in mijloc pui puiul apoi imprejurul lui orezul iar pe deasupra ciupercile trase la tigaie...si daca vrei poti adauga putin marar sau smantana.sa ai pofta

| MdRoUgS a răspuns:

Mersi pentru funda si sa stii ca mai bucuroasa asi fii sa pui in practica rete sanatoase, fiindca poti gatii cu bani putini, mancaruri minunate

| Emerad explică:

Vreau ceva usor, in special pentru energie.

La prima vedere imi plac ambele propuneri la fel de mult, nu am incercat nimic, timpul limitat nu imi permite sa le incerc pe toate acum.

Singurul motiv pentru care as vrea sa ii dau funda lui Mihaela1964 este faptul ca a fost prima, dar mai astept o propunere de ea pentru a ma asigura.