Întrebare recomandată | Mariuszee a întrebat:

Cine știe o rețeta de inghetata cremoasa, adică la servire sa nu aibă cristale de gheață? E vreun ingredient minune, stie cineva?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ceva asemanator facea sotia mea cu 40 de ani in urma si era foarte cremoasa: http://bucatarul.tv/inghetata-de-casa-cremoasa-si-incredibil-de-delicioasa/
Nu te lua dupa Popescu!

| Mariuszee explică (pentru Salontanul):

Mersi

| Salontanul a răspuns (pentru Mariuszee):

Cu placere! Multumesc si eu!

5 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

E vorba de tenhologie, masina care o prepara.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

"Nu te lua dupa Popescu ", el e mai destept. A batut fantastica lui nevasta inghetata la mana? Mi se pare ca vad un mixer acolo. Ce am zis eu? Tenhologie si masina. Adica - Iti trebuie o masina ( poate fi si mixerul ca doar mixerul nu e suzeta, e o masina ) care sa-ti amestece cat mai omogen compozitia. Omogen inseamna nu balti, picaturi de apa care nu s-au amestecat bine cu restul ingredientelor pentru ca acele cantitati de apa ingheata in bucati mari sunt sesizate in gura ca ceva ce nu dorim. Asta e secretul la " cremoasa ". Daca nu bati bine nu iese cu spume. Dupa ce da ignore are gura mare ca nu ii poti spune nimic iar de dat cu piatra se gasesc multi inteligenti.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cap 2. Tehnologia de producere a inghetatei este ca vasul in care se bate bine compozitia este in alt vas plin cu gheata si ingheata in timpul amestecarii permanente a cremei si apoi se baga la inghetat definitiv. Cum astazi sunt congelatoare mai performante care coboara la - 28 asigura o inghetare mai rapida chiar inainte de a se separa apa de ingrediente. Daca esti istet si pui si in vase mici ca sa se reaceasca cat mai repede esti beneficiarul unei inghetate acceptabile. Asa ca daca respecti aceste metode poti face inghetata cremoasa din apa si sapun cu faina sau orice vrei, nu va avea ace/cristale de gheata.