| daydreamer a întrebat:

Clatitele americane (pancakes) se pot face si fara lapte? Nu stiu sa gatesc, dar mi-ar placea sa invat si vreau sa incep cu o reteta cat mai simpla+ca nu mananc lactate nici macar in prajituri. Am gasit pe net una simpluta, dar are lapte de soia (pe care il detest) si ingredientele trebuie puse in blender. Eu n-am asa ceva, prefer sa bat ouale sau sa prepar aluatul de mana.
In concluzie, dati-mi va rog o reteta care sa nu contina lapte de niciun fel si sa pote fi preparata manual. Funda daca-mi iesehappy

Răspuns Câştigător
| NoInteres a răspuns:

Da, sunt clatite fara lapte. adica cele cu sifon sau apa. eu recomand sifon, deoarece ies mai gustoase.
Daca ai nevoie de reteta:
jumatate de litru sifon/apa
2 oua
sare ( un praf micut.)
faina cat cuprinde ( adica, cred ca stii cum arata smantana big grin chiar daca nu-ti place, cred ca stii laughing )
Cum se prepara?
Amesteci ouale cu sifonul si cu faina, cu furculita/tel/mixer.
Pui o tigaie la incins cu ulei. dupa ce uleiul s-a incins, il pui intr-o cescuta si apoi pui cate o picatura/doua in tigaie de ulei, pui cate un polonic de aluat happy
Sper ca ti-am fost de folos happy uite daca mai vrei sa ma mai inrebi ceva. sua sa te mai ajut in ati mai da idei : d. danutza12 happy

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...normal sunt cu lapte dar poate fi inlocuit si cu apa.happy ( am incercat eu personal )

| ReadAllAboutMe a răspuns:

Pai fa clatite cu apa de izvor sau apa de la robinet si cu iaurt poti incerca iess foarte bune dupa parerea meabig grin Numai binepuppy dog eyes

| AVRILavigne1000 a răspuns:

In loc de lapte pune apa minerala ies si pufoase

| daydreamer explică:

Ah, nu sunt vegetariana, deci oua poate sa contina.

| andreeea003 a răspuns:

Pai clatitele trebuie facute cu lapte.
si retete de prajiturii fara lapte iti recomand sa nu le faci pentru ca nu ies si eu am increcat si degeaba am aruncat totul pentru ca nu a iesit

| Nanotecxrl8 a răspuns:

Poti inlocui laptele cu apa minerala sau plata.
Reteta se face ca una normala, de clatie ( 1 sau 2 oua, apa, faina, putin ulei, ft putina sare ) doar ca mai pui si jumatate sau un pliculet de praf de copt, dupa care lasi aluatu cateva minute. (trebuie bine amestecte )
Si dupa, pui cu un polonic compozitia in tigaie, dar nu pe toata tigaia, doar putin, un rogund mi exact, in mijlocul tigaii.