| TeoIonescu a întrebat:

Copilul a spart un termometru cu galiu (galistan), pe care scria foarte clar că este ecologic și nontoxic. S-a spart în multe porțiuni și toată acea substanță s-a vărsat pe gresie. Am spălat cu apă si săpun gresia si am curățat toate cioburile din încăpere. Poate fi toxic în vreun fel dacă a atins? De asemenea, poate fi periculos cumva dacă a inhalat?
Ma gândesc ca oricum era o cantitate prea mică de substanța pentru a se întâmpla ceva, dar sunt puțin speriata de situație.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca scrie clar ca nu este toxic, fiind o alternativa ecologica a mercurului, nu inteleg de ce iti faci asemenea probleme?

| relian a răspuns:

Nui toxic odata ce este pus la un termometru, daca ar fi fost toxic nu il foloseau.
La termometre nu-i nimic toxic, nici mercur, nici alcool sau ce se mai foloseste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă e nontoxic atunci nu aveți de ce sa vă îngrijorați.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Fără panică! Dacă era să fie o reacție adversă, până acum era ambulanța la ușă! Dacă a scris că este ecologic și nontoxic, înseamnă că respectă regulamentele medicale de acreditare! Mai multă atenție, data viitoare unde lăsați termometrul ca să nu mai ajungă copilul la el!

| Florian80 a răspuns:

Atata vreme cat nu e din cel cu mercur sunteti in afara pericolului.

| Marin_Alex_1992 a răspuns:

Galiul nu reactioneaza in vreun mod daunator cu pielea, este oricum prezent in aliaje pe care probabil le-ati atins de multe ori si dvs si copilul dvs.

Daca au ramas pete de galiu pe podea, raciti-l cu un cub de gheata sa se solidifice si puteti sa il ridicati dupa ca o bucata de folie.