| Andreea_Catalina_2000 a întrebat:

Am atins Mercurul cu un deget doar de doua ori pentru un timp scurt dupa care am aflat ca e toxic si m-am spalat foarte bine cu apa si sapun de 5 ori.Am fost la doctor si mi-a zis ca nu am nimic daca nu l.am introdus in corp prin respiratie sau nu l-am inghitit.Mercurul a fost varsat in curtea unei prietene, acolo a curs.Era o bila cam mare...Dar nu gigantica.Era intr-o cutie si apoi a cazut jos pe iarba.Mi-e frica sa nu-mi fi sarit pe pantaloni cand a cazut.Sa ma sperii sau sa stau calma daca m-am spalat? Ofer funda, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stai calma, mercurul nu este nici pe departe atat de toxic.