| Alemari09 a întrebat:

Buna din nou, TPU! Acum cam jumatate de ora am spart un termometru cu mercur in casa. L-am curatat dar e posibil sa mai fi ramas; problema este ca am caine(bichon) si mi-e frica sa nu intre in contact cu mercurul. Cum as putea sa-l protejez si ce se intampla daca inhaleaza sau inghite o cantitate foarte mica de mercur ( o bobita, doua)?

3 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Esti sigur ca era cu mercur? Lichidul era auriu sau rosu albastru...

| Julizz a răspuns:

Buna!
Ca sa fii eficienta si sa nu inhalezi nici tu, pune felii de mar peste locul in care s-a intamplat accidentul.
Mercurul va fi absorbit de vitaminelr din mar.

| DoesntMatter98 a răspuns:

Tine-l in alta incapere pana maine, apoi mergi si cumperi sulf pulbere(Este un praf de culoare galbena care se gaseste de vinzare, eventual, la magazinele ce comercializeaza substante chimice fito -sanitare) care va absoarbe mercurul si nu va ramane nimic