| Sonnayasashikushinaide a întrebat:

Salutare,

Am vrut sa masor temperatura unei cani cu apa si cand am bagat un termometru medical cu mercur s-a spart si a cazut in apa fierbinte picaturile de mercur. M-am uitat cateva secunde la el de curiozitate nestiind ca e toxic si in forma de vapori, sau ca se poate evapora, de atins nu l-am atins ca stiu ca e toxic daca intra in organism.
Dar apoi am citit pe net ca se evapora foarte repede in aer si e e foarte toxic cand e inhalat, dar in acelasi timp am citit ca sub apa rece nu se evapora, dar in cazul asta a fost sub apa fierbinte, nu stiu daca sa fiu linisit sau sa imi fac griji, nu am stat cu capul deasurpa vaporilor de apa foarte mult, doar cateva secunde de curiozitate, dar voiam sa fiu sigur.

Merci anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| giony54 a răspuns:

Nu te-ai intoxicat, trebuie mai mult pentru asta, ideea este ce ai facut cu el sau cu cana unde le-ai aruncat ca sa nu intoxici pe altcineva.Acum stii ca este toxic si temperatura apei nu se masoara cu termometru medical.

| Sonnayasashikushinaide explică (pentru giony54):

Ma gandeam ca nu e o idee buna, dar nu stiam ca se va sparge doar de la temperatura ridicata, m-a surprins.
Si cum sa scap de mercur am citit pe net, l-am inchis intr-o sticla si am acoperit-o cu o foaie de aluminiu. Iar sticla am bagat-o intr-o cutie de baterii folosite, cand se strang destule baterii am sa le duc la gunoiul special pentru baterii, pentru ca si bateriile dauneaza mediului dar si oamenilor daca sunt desfacute.

| Sonnayasashikushinaide explică (pentru giony54):

N-am sa mai cumpar termometru cu mercur, am sa cumpar unul digital, este mult mai sigur, mai ales ca am copii prin jur si nu se stie ce se poate intampla.

8 răspunsuri:
| coztel5437 a răspuns:

Prostia se plateste

| Sonnayasashikushinaide explică (pentru coztel5437):

Ce te face sa crezi ca sunt prost? Mai degraba nestiinta proprietatiilor mercurului. Daca lipsa de cunoastere inseamna prostie, te rog demonstreaza-mi ca nu esti prost prin enumerarea portilor logice si functiilor lor dar si etimologia cuvantului 我慢, pentru inceput.

| coztel5437 a răspuns (pentru Sonnayasashikushinaide):

Prin "prost" m-am referit la nestiutor...si daca-mi dai sa descifrez limbi straine de prin Asia, care nu le stie oricine, ceai vrea sa fac (daca imi dadeai etimologia craciunului mai stiam)

| Sonnayasashikushinaide explică (pentru coztel5437):

Deci ce vrei sa spui tu este ca, faptul ca mercurul se evaporeaza la temperatura camerei, este o cunostiinta comuna, nu stiu cat de adevarat e asta...

| coztel5437 a răspuns (pentru Sonnayasashikushinaide):

Cine vrea invata... oricum lasa

| Sonnayasashikushinaide explică (pentru coztel5437):

Se spune ca un bun programator trebuie sa scrie putin dar in asa fel incat computerul sa faca multe.
As fi putut sa enumar cunostiintele pe care le-am capatat de-a lungul timpului dar asta ar fi fost o lipsa de modestie, asa ca am gasit o analogie sa explice cea ce vreau sa exprim, sper ca ai capacitatea de a intelege, pana la urma asta inseamna inteligenta, nu memorarea robotica.