| InstructorulTauDeFitness a întrebat:

Cu ce as putea inlocui foaia de nori?
Multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca ai gresit scrierea. N-am auzit, pana acum, de "foaie de nori", spune despre ce-i vorba.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru Ioandelasal):

Este o alga uscata, ingredient necesar pentru mancarea Onigiri de origine Japoneza!

| Ioandelasal a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Scuze, nu sunt in tema, sunt aproape paralel cu bucataria.

| thegatekeeper a răspuns:

Nu cred ca exista ceva cu care ai putea-o inlocui (nu la noi, cel putin). In afara, exista foi similare din soia. Foi de "nori" se gasesc in supermarket-uri, cate 5 intr-un pachet, din cate imi amintesc, si costa in jur de 20 RON. Daca nu gasesti, ai putea sa faci sushi fara foi, ca aici, desi nu mai au acelasi farmec:
http://www.ufunk.net/wp-content/uploads/2012/09/sushi-bazooka-review-2.jpg

| dadine a răspuns:

Am vazut intr-un tutorial pe youtube un roll de sushi facut cu orez si deasupra puse felii de avocado taiate subtiri. pui folia de plastic pe deasupra, pui coala de bambus ca sa modelezi roll-ul si cand tai sa nu scoti folia ca altfel se destrama. Dupa ce termini de taiat tot, pui inca odata bambusul sa fixezi si dupa scoti folia (ai nevoie si de un cutit bun).
Trebuie oricum sa-ti iasa bine orezul si mixtura de otet de orez ca sa se tina.