| anonim_4396 a întrebat:

Ar putea înlocui tableta un laptop?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

In teorie, da
chiar sunt tableto-laptop-uri:
https://www.microsoft.com/......cpzjjcc98c

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Din multe motive.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Ar fi cateva, dar nici prea mari pentru un creator de continut care nu are pretentii prea mari de la un soft lucrat bine si pe ios.
Se fac albume de muzica pe tableta cu o bitrare mai mult decat decenta pentru a te lansa in muzica si a crea propriul continut.
Gaming se poate juca pe ambele platforme.
Editare foto aproape de PhotoShop.
Si altele.
Nu stiu unde ar fi problema pentru a trece de la laptop la tableta, poate la specificatii, dar si acolo se poate lucra daca exista sprijin financiar.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai văd că știi mai bine decât mine.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Stiu ce se cunoaste in general, dar am zis ca poate ceva imi lipseste, de aceea am pus intrebare, sa aflu daca altceva impiedica aceasta trecere de la o tehnologie la alta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde care tableta, care laptop. Daca ii pui o tastatura Bluetooth sau conectata cu pogo pins... obtii practic un laptop.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cea mai performanta tableta de pe piata vs un laptop mediu la specificatii.
Si daca se poate edita, crea continut la modul profesionist cum o face laptopul.
Poate ca anumite software-uri nu vor rula pe o tableta dar poate exista o alta varianta de mijloc si pentru ele.
Oricum, majoritate programelor soft rulate comp vad ca se lanseaza incet incet si pe android, ios smd.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate, se poate. Depinde desigur de aplicatii, dar se poate.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Atunci o sa imi cumpar o tableta.

| Celcestietot a răspuns:

Tableta grafica? Probabil, pentru cei care se focuseaza pe ceva anume in viata. Poate ca nu, pentru ca se poate atasa si un dispozitiv grafic. Fiecare are preferinte diferite si de aici vin raspunsurile de,, da'' si de,, nu''.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

La partea cu grafica nu stiu daca e pe minus cea mai performanta tableta, sau daca aceasta nu poate rula un program de editat bine facut si pentru ios.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este pe minus chiar deloc, este extraordinara, dar pot spune ca nu este nici pe plus, pentru ca sunt 2 device-uri aproape in totalitate deferite ca si utilizare. Ar putea sa ruleze un asemenea program conceput pentru IOS, se pot conecta si la laptop, iar multe tablete am vazut ca depind de unul (laptop).

| Celcestietot a răspuns:

Tu ce parere ai?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Eu cred ca s-ar trece la tableta usor daca s-ar depune un mic efort si acolo.
Dupa mine tableta ar trebui sa inlocuiasca laptopul, cel putin un laptop mediu la specificatii.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca aici depinde si de hobby-uri. Personal cred ca multor gameri nu le-ar conveni sa devina 'gameri de tableta', si pe deasupra, se editeaza mult mai usor in programe cu un mouse la o rezolutie mare si chill, plus ca in acest moment laptopul ar avea mai multe de oferit (pe specializarea sa, bineinteles) happy.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Da, la partea cu gaming as zice ca e putin pe minus(tableta), in caz de ai anumite preferinte(moft) grafice prea mari.
De exemplu jocul PUBG in voga este rulat si pe ios/android, dar intr-o varianta lite, care nu necesita prea multi pixeli in plus, o varianta pentru cei fara moft de altfel.
Multi au raspuns la acest joc pentru aceste platforme diferite(ios/windows) si au recunoscut ca e mai simplu sa joci PUBG de pe telefon decat de pe laptop, adica se poate, se obtine un control mult mai bun pe tableta/smartphone si este mult mai facil ca un laptop.
Asta e parerea mea si a recenziilor din ultima vreme.

| gabicoo a răspuns:

Nu!
Un singur argument: tableta te ține 2-3 ani!