| etudor a întrebat:

Cum pot face o salata gustoasa pentru masa de seara din 1-2 conserve de TON /mici/ PT' SOTUL MEU CARE ESTE BOLNAV si ar vrea sa manance o salata de peste cu peste conservat/. Va rog ajutati-ma ca nu ma descurc si va multumesc mult.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mananc ton bucati in ulei cu ceapa multa si boabe de porumb
Nu pun mai mult de o conserva ca ma plictisesc repede de el
Boabele de porumb si ceapa sunt foarte bune la ton

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Depinde ce are voie, eu as recomanda sa puneti boabe de porumb dulce (la conserva), ton, salata verde sau creata, ridichii, rodie, muguri de pin, lamaie verde, gulie cubulete, ardei gras, rosii cherry.

| Mopmop a răspuns:

Daca are voie maioneza pune putina in ton. Restul pui letuce, castravete si cherry tomato. Poti adauga putin spanac verde si/sau sfecla rosie.
Pofta buna!

| Floridori a răspuns:

Depinde ce are voie sa manance.
O combinatie simpla dar gustoasa: rosii cherry, salata verde, avocado, porumb dulce si ton.
Daca are voie, puneti sare si putin ulei.
Maioneza nu cred ca are voie. Daca da, cu maioneza e mai gustos.

Daca are voie paste, ii puteti face si o salata de paste cu ton.

Numai bine!

| darrio2007 a răspuns:

Daca este bolnav cred ca stii si ce are voie sa manance. Crezi ca i-ar face bine ce vrei tu sa-i dai?

| sierra1 a răspuns:

Conservele tale + măsline + salată + kia + crutoane + looooove = succes

| Eireann a răspuns (pentru darrio2007):

Pai daca are conjunctivita poate sa manance cum manca si inainte. Daca are ulcer gastric atunci e alta situatia.

| darrio2007 a răspuns (pentru Eireann):

Cam da. De unde stim noi ce are?

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul e bolnav, poate prea mult ulei nu ii face bine.In rest sunt de acord.

| Legion7X a răspuns:

Poate o salată normală de cartofi fierți cu lăptuci, cu câteva masline, ceapă, fară oțet cu puțin ulei. Sau dacă nu ii face rău puțin oțet, il diluați cu apă, abia să se simtă oțetul după gust. Despre pește nu știu ce să zic.

Poate Pește fiert. Despre lămâie, dacă este bolnav nu cred că este indicat. Știti mai bine ce îi primește sau nu. La fel și cu salata de mai sus. Daca știți că nu îi primeste oțet deloc sau îi face rău chiar si în cantitate mică cu puțină apă, nu puneți. In fond, mâncare pentru un bolnav trebuie să fie de regim. Gustoasă, nu stiu daca este 100% până nu îi pui ce trebuie ca la orice mâncare, dar asta este, omul este bolnav și trebuie renunțat la anumite ingrediente sau la ce îi face rău.

https://retete-usoare.eu/macrou-delicios-preparat-in-15-minute/

| etudor explică:

Multumesc mult tuturor care mi-au raspuns in scris. Am notat tot si va decide ce va vrea sa manance. Eu, in general nu ma prea omor cu conservele...dar daca i le-a trimis fata din Italia incerc sa le folosesc. Inca odata va multumesc si va doresc zile frumoase! ELENA