| Inferno a întrebat:

Care este motivul pentru care intrebarea aceasta este considerata ca avand "continut obscen/ilegal"?
Este matematica obscena? Sau ideea de a vinde faina este ilegala?

"Am pus o intrebare despre un stand de limonada si majoritatea utilizatorilor au reusit sa gaseasca raspunsul corect dar au fost cativa care si-au dat seama ca nu ar fi o idee de afacere potrivita pentru sezonul sarbatorilor.

O idee mai buna ar fi sa vindem faina in piata.
Si doar pur ipotetic sa consideram ca reusim sa vindem 100 grame de faina cu 1 euro.
Cand crestem pretul la 2 euro observam ca cererea variaza de asa natura incat putem vinde doar 93 de grame.
Pentru 3 euro, doar 86 grame.
4 euro - 79 grame
5 euro - 72 grame
si asa mai departe.

Vom considera ca genul asta de variatie se pastreaza pentru orice alt pret.

In plus, nu trebuie sa ne limitam la grame. Avem un cantar foarte fin si putem vinde absolut orice cantitate dorim, fie ca este jumatate de gram sau 1/10000 dintr-un gram. Spre exemplu, conform variatiei de mai sus, pentru un pret de 1, 5 euro ne-am astepta sa vindem 96, 5 grame.

Care credeti ca este pretul optim pentru a obtine profitul maxim?
(Dau FUNDA!)"

3 răspunsuri:
| Standt a răspuns:

Nu e obscena. E tema! Iar temele sunt interzise pe acest site.

| Inferno explică (pentru Standt):

Atat ca nu este tema. Eu am formulat intreaga intrebare.