| Loloannna a întrebat:

Am o întrebare! Poate careva sa-mi spună câte grame pierzi pe cantar daca arzi calorii? de exemplu arzi 300 de calorii, cam câte grame scazi in greutate?

3 răspunsuri:
| stefanradu a răspuns:

Salut Loloannna. Teoretic, un kg de grasime are 3500 de calorii (de fapt sunt kcalorii).

| Loloannna explică (pentru stefanradu):

Eu vroiam sa întreb câte grame scad daca ard un anumit număr de calorii, nu 1 kg, de exemplu:ard 700 de calorii pe banda de alergat, câte grame se scad atunci când mă urc pe cantar?

| Zenithf a răspuns:

1 kg tesut adipos = 8000 cal = 10 ore alergare.
Deci, teoretic, daca ai un regim de viata echilibrat, intrarile = iesirile, si faci suplimentar 1 ora alegare / zi, atunci in 10 zile slabesti cu 1 kg.