| TreiSurori a întrebat:

Vreo idee de ce orice mananc imi vine "inapoi"? Absolut orice,salata,mancare grasa,mancare gatita, fastfood orice.
Imi puteti da o dieta sanatoasa de studenta? Cam greu...
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Dieta sanatoasa de studenta"? :O
1. Mancare sanatoasa, preparata de tine din ce e sanatos, consumat regulat, de 3-5 ori pe zi.
2. Am scapat de ulcer avansat, consumand timp de o luna, zilnic cate 2 litrii de lapte de vaca proaspat mulsa, "direct de la sursa", inca calduta, doar filtrata printr-o sita fina (un litru dimineata si una seara).
3. Colegul meu s-a tratat, tot cu succes, cu palinca de prune (cca 55 grade), cate un paharel de 50 ml (dimineata pe nemancate), in care a pus cate o lingurita de miere + mancare sanatoasa adusa de acasa, de la tara.
Trebuie sa mananci regulat si incet.

Mai pun si intrebarea, daca nu cumva esti insarcinata...

| TreiSurori explică (pentru Bula):

Nu am facut sex neporotejat de cateva luni bune, pana acum trebuia sa il si scot afara pe bebelus daca era sa fiu insarcinata laughing plus ca ciclul este regulat. Multumesc de griji, am intoleranta la lactoza (culmea ca pot manca branza si parmezan dar nu cascaval / lapte).
Mananc regulat si incet ...problema mai e ca acum sunt si constipata. Am multe griji pe cap si tind sa cred ca e totul mental..cu mancarea, pun stress pe corp.

| KodrutZ a răspuns:

Analize. Boala de reflux gastroesofagian, probabil. Valea la doctor, ca se poate lasa cu ceva foarte nasol!

| TreiSurori explică (pentru KodrutZ):

Nu am medic de familie nici bani de aruncat, ce analize trebuie sa fac?

| KodrutZ a răspuns (pentru TreiSurori):

Vezi tu bani de aruncat cand te trezesti cu vreun ulcer perforat. 70 RON/luna si iti platesti CAS-ul cit sa primesti card de sanatate si sa te inscrii la un medic de familie, in principiu. Sau vreo 100 RON o consultatie la un medic ok.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

P.S. Du-te si doneaza sange. Cu ocazia asta ti se fac niste analize moca.

| TreiSurori explică (pentru KodrutZ):

Nu sunt cetatean roman, nu stiu daca pot face.
Lucrez pe 800 lei dintre care platesc si chirie si tot. Mananc prostii si logic ca am toate astea, daca aveam bani de "aruncat" ma duc 150 lei consultatie si ma trimite sa imi fac analize..pe care le platesc si pe acelea.
Crede`ma ca prefer ulcer decat bani aruncati.
Dar multumesc mult pentru griji

| KodrutZ a răspuns (pentru TreiSurori):

In cazul asta ai face bine sa te gindesti daca vrei ingropata sau incinerata. In stilul asta acolo ajungi, nu iti face iluzii ca ulcerul dispare cu de la sine putere. Se poate doar agrava.
P.S. Parca stateati pe linga Bucuresti, nu? Cum sfintul cirnat sa lucrezi pe 800 RON? De fapt oriunde ai fi, POTI MAI MULT! Trebuie doar sa vrei. Legat de sanatate... viata nu e cu save/reload sau "replay level".

| CuriousStuff a răspuns (pentru TreiSurori):

Salut,
Raspunsul cu pivire la ce ai putea sa ai cred ca l-ai primit deja, vreau doar sa te intreb de ce nu te inscrii la medicul de familie "studentesc"? Peste tot e un medic de familie la care se pot inscrie studentii si de obicei ii ajuta cu drag in orice probleme de sanatate au, si face mereu cumva ca sa fie gratis, pentru ca stie cat de prost stam cu banii. Iti trebuie doar o adeverinta de la facultate cu care sa te duci la casa de asigurari de sanatate sa te asigure pentru ca esti studenta "asta e gratis" si dupa, de acolo iti da o alta adeverinta si cu asta si cea de la facultate mergi la medicul de familie si gata. Totul e gratis si cu orice o sa te ajute medicul de familie o sa fie tot gratis. Incearca.winking

| CuriousStuff a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu ai timp de full time cand esti student, probabil de aia face doar 800, si aia sunt foarte multi, unii dintre noi nu ne permitem sa muncim deloc in timpul facultatii.
Da, POATE MAI MULT, daca isi distruge sanatatea si mai mult de-atata. Si merita? Pentru inca 200 de lei sa ajungi la urgente o data pe saptamana?

| TreiSurori explică (pentru CuriousStuff):

Amin.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Urgent la medic! In acest stadiu, dieta nu te mai ajuta. O faci dupa ce te refaci.

| ambicio a răspuns:

Am trecut și eu prin asta și cred ca ai gastrita. Va trebui să faci niște analize pentru stomac, in jur de 50-80 de lei pentru a vedea dacă ai helycobacter Pylori (o bacterie). Poți sa cumperi de la farmacie niște pastile pentru reflux (malox, în jur de 20 de lei cutia cu 20 de pastile).

| Copila2016 a răspuns:

Du-te la farmacie si ia niste pastile sau ceva ca sa nu mai se intample asa, daca nu functioneaza apeleaza la medicul tau de familie sau chiar la doctor.

| Madpandicorn a răspuns:

Poate ai bulimie? Idk, consulta un medic