| Fatamuntilor a întrebat:

Cum reusiti sa pastrati fructele deasupra intr-o prajitura? Exista un secret pe care eu inca nu l -am descoperit?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

O metoda este sa pui fructele pe prajitura dupa ce aluatul a stat deja cateva minute le cuptor si s-a intarit putin.
Alta metoda este sa dai fructele (BINE USCATE) prin faina inainte de a le pune peste aluatul moale.

| Fatamuntilor explică (pentru ardnaxur1961):

Multumesc, pun tot timpul fructele dupa 15 -20 minute. Timpul de coacere este de aproxiamativ o ora.Sambata am facut cu caise, si s-au lasat la fund.Le-am dat si prin faina.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Acuma...depinde si de aluatul tartei. Daca faci un aluat fraged, ca ala de pandispan, nici semintele de mac nu stau PE el, ci se duc la fund. Sincer, alta metoda nu mai stiu.

5 răspunsuri:
| PogChamp a răspuns:

Eu folosesc glucoza

| PiinkSmiile a răspuns:

Ati folosit gelatina transparenta? cum ar fi cea de la Dr. Oetker http://www.toane.ro/......79409.jpg. Se gaseste in orice magazin/supermarker/chiosc etc.

| Fatamuntilor explică (pentru PiinkSmiile):

Nu e bun linkul, dar multumesc de idee!