| StrongHeart a întrebat:

Pentru cei care nu consuma deloc zahar,cum reusiti?
Ma refer sa nu bei nici bauturi racoritoare,nici o prajitura, nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu am consumat vreo 5 luni deloc zahar,pur simplu am renuntat la el,consumam apa plata si fructe,legume,chiar nu simteam deloc nevoia de zahar, luna trecuta mai primeam dulciuri si am consumat dar ma voi opri din nou, am consumat si cola duminica, inghetata pe caldura aia, dar am sa renunt la ele, ca am vazut ca se poate, totul se poate daca ai ambitie

| StrongHeart explică (pentru RAY):

Nu e rau, asa este, cu ambitie se poate orice, asa-i ca te-ai simtit mai bine dupa?
Zaharul e nociv si da dependenta.Eu cred ca zaharul e mai rau ca unele droguri.

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Eram dependent de el, nu mi-a fost usor avusem 30 de kg pe plus asa ca nu am avut de ales,risc de diabet, boli cardiace, tensiune, ma durea picioare am inceput in ianuarie pana in martie apoi a fost starea aia de urgenta apoi ploi dar de maine reincep dieta, am pus 1, 5 kg intr o luna

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nimeni dintre noi nu consuma deloc.
e prea greu, cam orice aliment conservat cam are zahar prin el.

dar in rest eu nu cred ca am pus zahar in gura, cel putin anul asta. Exista suficienti inlocuitori

| Nemessys a răspuns (pentru suntserios):

Inlocuitori precum? Cu exceptia fructelor si legumelor.

| suntserios a răspuns (pentru Nemessys):

Fructoza, zaharoza, extract din stevie (nu stiu acum numele exact). Numai din astea golosesc in casa la cafea, ceai, gemuri, prajituri sau orice se face in casa

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Cu ajutorul unui inlocuitor. Te referi la cei care au diabet?

| Sofer a răspuns:

E greu sa te abti de la astea. Pana și cafeaua o beau cu zahar.

| alina2k18 a răspuns:

Tin dieta Dukan, folosesc indulcitori, singurele glucide sunt din anumite legume - fara leguminoase-
In rest dulcele mi-l iau din cola 0 si alte bauturi cu indulcitori fara calorii.
Cum reusesc? Pai zaharul creeaza dependenta -ma refer la cei care consuma cantitati uriase- deci renunti de tot daca nu te poti abtine/nu ai control.
De 4 luni sunt ok, vedem dupa luna septembrie ce se intampla laughing cad voi adauga 1 fruct pe zi laughing si ala putin dulce nu banane si struguri laughing

| Silwian a răspuns:

Doar mituri! Nu exista asa ceva! Chiar daca iei vai nu consuma zahar!))))))
Daca citesti bine etichetele alimentare vei ramane socat ...cat zahar exista in aproape toate alimentele!/chiar si in parizer ca sa dau un exemplu banal!))))

| StrongHeart explică (pentru Silwian):

Nu prea e bun exemplul ca in parizer nu prea gasesti nimic sanatos si daca nu ar avea zahar laughing dar inteleg ce zici