Întrebare recomandată | PumpkinDoll a întrebat:

Cum sa fac sa nu mi se mai lipeasca pastele? Dupa ce le scot nu-s lipicioase, dar dupa 4-5 minute devin lipicioase, nu chiar asa de rau...dar totusi

15 răspunsuri:
| baru a răspuns:

In apa in care le pui la fiert, adaugi o lingura de ulei.

| DumitruS a răspuns:

Dupa ce scurgi apa, pui un pic de ulei si amesteci si o sa fie ok.

| Sn4k3 a răspuns:

Pui ulei sau sare (nu mult) in apa de la fiert.

| PumpkinDoll explică (pentru Sn4k3):

Am auzit pe multi ca cica nu prea se pune ulei in apa in care fierb pastele, acum nu stiu

| Lioana a răspuns:

Pui sare in apa la fiert iar după ce scoți pastele le pui într-o sită și le clătești cu apa rece. Se vor raci puțin dar le poți încălzi la cuptor.

| PumpkinDoll explică (pentru Lioana):

Am facut asta ieri si tot s-au lipit

| Lioana a răspuns (pentru PumpkinDoll):

N-ar trebui. Dar cu ce ai făcut pastele? Cu brânză?

| PumpkinDoll explică (pentru Lioana):

Niste parmezan, galbenusuri si bacon...am uitat cum se numesc

| Lioana a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Poate marca de paste nu e buna. Nu știu. La mine nu sunt lipicioase.

| Sn4k3 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Atunci pui sare.

| PumpkinDoll explică (pentru Lioana):

S-ar putea sa fie si de la asta, nu m-am gandit

| Cris988 a răspuns:

Nu pui ulei în apa, doar sare, de preferință sare de mare sau dacă nu Ai, grunjoasă. Pui pastele când clocoteste apa și amesteci imediat în paste, apoi din nou după vreo două minute. Le laşi sa fiarbă cât scrie pe pachet, chiar mai puțin cu un minut, le scurgi(fără clătire) și le pui peste sosul pregătit dinainte în tigaie. Mai laşi 2-3 minute pe foc, amestecând şi stingi focul.

| Culinar a răspuns:

...fierbe pastele conform indicatiilor de pe ambalaj in apa cu sare apoi le pui intr-o sita si le clatesti bine sub jet de apa rece, daca tot se lipesc atunci data viitoare le mai lasi 5 minute in apa rece curata...ele se vor umfla frumos si nu se mai lipesc!

NOname
| NOname a răspuns:

Clătirea pastelor cu apa rece și adăugarea unui sos sau uleiului după ar trebui să rezolve problema.

| Dintrebare a răspuns:

Poti pune putin ulei in apa in care fierb. Sau s-ar putea sa le fierbi prea mult si asta sa fie motivul pentru care se inmoaie si devin lipicioase. Dar depinde si ce vrei sa faci cu ele. Daca vrei sa pui sos peste ele dupa ce le fierbi, daca pui ulei sau le speli, nu se va mai prinde sosul de paste