| BinLaden1804 a întrebat:

Cum scap de bubele de pe fata?

Răspuns Câştigător
| DarkBlood32 a răspuns:

Mai degrab un dermatolog îţi va fi în ajutor. Daca vrei scrie pe Google "remedii naturiste pentru bubele de pe faţa" şi caută. Poţi încerca creme dar nu ţi le recomand. Poţi opta pentru măşti şi ca să fiu drăguţă îţi dau un remediu "băbesc" pentru bube de pe faţă, dar să ştii că se numeşte acnee, dacă ai în exces sau poate ai coşuri:
3. Coajă de portocală
Tratamentul cu coajă de portocală realizat acasă s-a dovedit a fi foarte eficient în tratarea acneei. Pentru tratament coajă de portocală se rade, se amestecă cu puţină apă şi se aplică pe zonele afectate de acnee.

4. Lămâia
Unul din cele mai simple remedii pentru acnee este aplicarea în mod regulat a sucul de lămâie pe coşuri şi acnee. Se lasă să acţioneze timp de maxim o oră după care se spălă cu apă călduţă.

5. Usturoiul
Datorită proprietăţilor sale antiseptice, usturoiul este folosit de foarte mult timp în tratarea acneei. Astfel, pentru uz extern specialiştii recomandă pacienţilor cu probleme să se frece cu usturoi crud pe zonele afectate de acnee, deoarece ajuta la curăţarea pielii de coşuri, pete şi furunculi.

Pentru uz intern, specialiştii recomandă consumarea a 3 cătei de usturoi pe zi, timp de o lună. Această cura purifică sistemul sanguin şi curăţa acneea.

6. Suc de codriandru şi mentă
O linguriţă cu suc de coriandru amescat cu bulbere de curcuma este un alt remediu eficient în tratarea coşurilor şi a punctelor negre. Această pastă se aplică în fiecare seara, după ce în prealabil faţa a fost bine curată.
Sucul de mentă de foloseşte asemănător cu sucul de coriandru.

7. Castravete
Castravete ras se aplică pe faţa, ochi şi gât timp de 15-20 minute, după care se îndepărtează cu apă călduţă. Acesta este un excelent tonic pentru tenurile acneice şi previne apariţia coşurilor şi punctelor negre.

Am vrut să-ţi dau mai multe.
Şi scuze de copy-paste. laughing

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Pentru linistea ta, consulta dermatologul cat mai repede!
E spre binele tau!
Pa, pa!

| RoByTzU123 a răspuns:

Iti dai cu sapun de sulf pe fata timp de o saptamana de 3 ori pe zi si iti trec sau te duci la dermatolog!

| bekobebeko a răspuns:

Sapun Dave... dati cu el pe fata pana se face o crusta, masca de spuma sau ceai de musetel! Sper ca te-am ajutat