| Varta45 a întrebat:

Cum se face crema de ciocolata tip mascota? As vrea sa ii fac un tort-surpriza mamei mele, de ziua ei.

2 răspunsuri:
| Delia 75 a răspuns:

Crema Mascota

crema
240 gr unt
80 gr cacao ( eu am pus ciocolata si am pus mai multa vreo 200 gr )
4 oua
8 lg zahar
esenta de rom, zahar vanilat ( n-am pus ca am uitat)
40 gr coji de portocale zaharisite taiate mai marunt
40 gr visine din visinata (( eu am pus mai putine si mai intii le-am spalat de visinata si le-am scurs in sita... dehhh jumatatii mele nu ii place alcoolul )
nuci macinate ( eu n-am pus )

1) 240 unt moale + 4 linguri zahar + cacao ( eu am pus cioco topita) se freaca spuma
2) 4 oua intregi se freaca cu mixerul pe aburi cu 4 linguri de zahar... se umfla spuma...
lasi putin sa se raceasca si amesteci 1) cu 2)
adaugi portocalele +visinele scurse de zeama + nuci marunte ( eu n.am avut si deci n.am pus )

| mioara a răspuns:

Intra pe gustos.ro