| marywsbossxxx a întrebat:

Cum se face o cafea[cate lingurite la o cana...etc]?

Răspuns Câştigător
| Mefisto23 a răspuns:

Cea mai buna cafea e cea la ibric, desi in ziua de azi e mai comod sa folosim filtrul sau expressorul. Deci, reteta mea : 3 lingurite de cafea de sortimente diferite, 1-2 lingurite de zahar dupa gustul tau, 200 ml de apa. Se pune apa cu zaharul la fiert pana se topeste, apoi se adauga jumatate din cantitatea de cafea, se tine pe foc pana da in clocot, apoi se adauga restul de cafea, se mai da un clocot, se ia de pe foc se clatina putin ibricul ca sa nu se lase caimacul, o lasi cateva minute sa se linisteasca apoi... o savurezi! happy

2 răspunsuri:
| simf a răspuns:

1 lgt si un varf la o ceasca de 100 ml de apa

| traficanta a răspuns:

Fierbi apa. Pui intr-o ceasca 2 lingurite de cafea si doua de zahar si apoi pui apa fiarta. Poti sa pui pentru o aroma mai buna lapte sau friscahappy