| oana5544e5 a întrebat:

Semintele de in pot fi consumate cu iaurt? Cate lingurite pot fi puse intr-o cana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Salut! Trebuie macinate semintele de in, altfel sunt eliminate sau te poti trezi cu o indigestie.

| varsanofie a răspuns:

Sigur ca pot fi consumate si cu iaurt, dupa preferinta pot fi puse pana la doua sau trei linguri. depinde de nevoie. cum e si cu zaharul la cafea. happy

| Iosuat a răspuns:

Buna, da se pot consuma, iti recomand ca sa le macini cu ceva aparat de macinat cafeaua, sau chiar blender. De ce? Pentru ca daca nu le macini sunt sanse ca ele sa treaca prin tractul intestinal fara sa-si ia corpul nici un nutrient de la ele. Poti pune 2-3 lingurite fara probleme, aduc numai beneficiihappy

| oana5544e5 explică (pentru Iosuat):

Cate zile pot sa consum aceste seminte? Am colon iritabil, iar medicul mi-a zis sa cinsum seara o cana de iaurt cu tarata. Cred ca semintele de in sunt mai bune ca tarata.

| Iosuat a răspuns (pentru oana5544e5):

Ce pot sa spun este ca tarata(poate te referi la ovaz sau ceva) din cauza ca tarate goale chiar nu am vazut inca, despre ele... ofera si satietate din cauza carbohidratilor pe care il contin dar si foarte multe fibre care ajuta tractul intestinal din colon. In-ul nu e ata de pretentios, eu zic ca linistita 2 linguri de In isi vor face efectul pentru tine, sa-l consumi regulat

| Bula a răspuns (pentru oana5544e5):

Pentru colon iritabil nu este indicat consumul de seminte marunte (in etc.) deoarece irita si mai tare peretele colonului (se inmoaie greu).
Pentru colon este mai indicat iaurtul cu tarate inmuiate, asa cum a spus si medicul.

| oana5544e5 explică (pentru Bula):

Buna! Tarata de pysilium poate fi amestecata in iaurt sau trebuie neaparat consumata cu apa?
Daca cumpar seminte de in gata macinate, tot nu sunt bune?

| Bula a răspuns (pentru oana5544e5):

Am spus de tarate de GRAU. In iaurt este suficient lichid (zer, apa) in care sa se inmoaie tarata.
Samanta gata macinata se numeste FAINA.

Iti recomand maidegraba lapte batut facit acasa + fulgi de ovaz amestecat in el.