| Copilasha a întrebat:

Ca sa obtin o cafea tare, cam cata apa si cate lingurite de cafea trebuie sa pun. Lingurite cu varf sau fara?
Funda.love struck

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde.
Pt. o ceasca mica-medie pune 2 linguri de cafea, si una de zahar daca iti place amara sau 2 cu varf si jumatate daca iti place dulce.Apa o pui in ceasca dupa ce pui cafeaua si zaharul, si potipune si o lingurita de lapte daca ai, ii schimba putin gustul.
A si inainte sa pui apa in ceasca o pui pe foc pana da in clocot, si se linsiteste.

| Maryuk해바라기 a răspuns:

Deci.o cafea scurta sa inteleg ca vrei.o poti face marinareasca daca o vrei foarte tare...se face astfel : pui intr-o ceasca 2 lingurite cu varf de cafea, intr-un ibric lasi apa sa dea in clocot dupa care torni apa in ceasca cu cafea(cu cat pui mai putin apa iese mai tare, normal aproximativ 200 ml)