| Tudor7654 a întrebat:

Daca speli corect hainele, adica alegi temperatura corecta, modul corect etc si le intorci pe dos, nu o supraincarci folosesti detergent special si nu pui haine colorate cu albe si totusi ti se decoloreaza, care sa fie cauza?

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Inseamna ca nu le speli corect, le amesteci si din unele haine sau blugi iese culoarea si pătreaza alte haine, speli separat, blugi cu blugi aceiasi nuanta, nu pui tricouri albe sau colorate cu alte rufe din care ies culorile ca le vei păta, pui masina de mai multe ori speli pe rind ca sa te asiguri ca sunt de aceeiasi culoare, albe cu albe nu cu albastre sau cu rosii.

| Tudor7654 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai asta-i ca nu fac asta, spal doar haine colorate si atat fara albe

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa le pui inainte la inmuiat in apa cu sare ca sa nu se decoloreze sarea fixeaza culoarea in haine si nu se vor decolora la spălat, detergentii contin clor si apa are clor si ea deci din cauza asta se decolorează

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vopseaua care a fost întrebuintată la colorarea țesaturilor a fost de slabă calitate.
Acum, nu le usca sub razele puternice ale soarelui si altadata incearca sa schimbi temperatura apei (folosesti apă mai rece, decât se recomandă pe etichetă, iar la clatire, poti adauga si cativa stropi de oțet alimentar)

Iti dau un sfat: pe viitor, folosește derergent lichid pentru rufe colorate (unul de calitate). Și nu mai ai probleme.

| Zuzu1991 a răspuns:

"adica alegi temperatura corecta"
30 de grade e PREA MULT
"corecta" e fara apa calda... DELOC
altfel, poate numai daca ai haine NUMAI de firma, ceea ce nu prea cred

| Tudor7654 explică (pentru Zuzu1991):

Adica sa le spal la temperatura care e sub temperatura de 30 de grade?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Tudor7654):

Adica nu pui nici o temperatura, oarecare... NICIODATA
si eu m-am fript de vreo 2 ori, si rufele se spala foarte bine si cu apa rece
in schimb la alea albe poti pune temperatura la maxim, dar trebuie sa fie COMPLET albe, nu cu dungi de alte culori

| Tudor7654 explică (pentru Zuzu1991):

Si daca nu pun nici o temperatura nu se mai decoloreaza deci? Cand speli haine colorate

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Tudor7654):

Exact

| romeo78 a răspuns:

Una simplă de tot. Calitatea țesăturilor. De obicei, culoarea standard a țesăturilor este albă, care ulterior este vopsit. Pentru vopsit se folosește vopsea și întăritor.
Ori materialele vin țările din Asia de Sud Est, și nu trebuie să fie scumpe.
Deci, decolorarea se datorează faptului că în proces de fabricație a țesăturilor se folosesc vopsele, întăritori de slabă calitate, dar și faptului că nu este o țesătură din materiale naturale, ci din materiale sintetice.

| dinaprilie a răspuns:

Culoarea si materialul nu la "standardele" din carte. Ps: nu ca creau sa ma laud dar spre ex am doua tricouri de la CK de vreo 5 ani. Unul alb si unul negru, vopsite si cu ceva scris brodat. Sunt 95-98% ca in prima zi. Nu au fost o avere dar nici cativa leuti. Deasemena sunt si reversul ca si cele mai ieftine sunt bune din anumite puncte de vedere. Haina este un consumabil si ca atare IN PRIMUL RAND ei, producatori le mai fac si de asa natura incat sa mai cumperi si tu din cand in cand. happy