| artistu55 a întrebat:

La ce temperatura se decoloreaza hainele colorate? Si la ce temperatura la masina de spalat se baga hainele colorate? Dar albe? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu pun pe 60-65 dar stiu sigur ca sint de bumbac si nu iese culoarea. Am trei bucati pe care le spal cu mina din cauza vopsitului prost. Pun pe temperatura mai mare pentru ca asa se dizolva orice urma de grasime si inlatur orice microb.
Cele sintetice, la temperatura mare se sifoneaza (un fel de topire a fibrei) si nu se mai pot indrepta.
Poti sa intrebi oricind, orice, Daca stiu, ajut cu placere.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In afara de culoare, pentru temperatura mai depinde si din ce fel de material sint hainele. Cele albe de bumbac, in, se pot pune si la 90 grade (desi nu cred ca este cazul). Dar daca sint sintetice, albe sau colorate, nu ar trebui sa depaseasca 60 de grade. Mai ales cele colorate. Depinde si de detrgent. Sint care scot culoarea si la 30 de grade.

| artistu55 explică (pentru anonim_4396):

Daca am colorate de bumbac la ce temperatura le pun? 40 e ok
?

| anonim_4396 a răspuns (pentru artistu55):

Da, suporta si 60 grade. Scuze, aseara nu am mai stat asa tirziu. Verifica doar sa nu fie rufe din care iese culoarea la spalat (asta daca nu le stii deja). Din alea, iese si cu apa rece si e pacat sa le pateze pe toate celelalte si sa le strice.

| artistu55 explică (pentru anonim_4396):

Scuze ca iti zic, dar eu sunt mai curios laughing.Dar care e mai bine 40 sau 60?big grin Tu care pui de obicei pui? Ma refer la cele din bumbac colorate? Mersi mult, oricum ai fundita garanta happy.

| artistu55 explică (pentru anonim_4396):

Dar daca pun pe 40 e bine? Ca la 60 se cam decoloreaza unele laughing.Am vazut ca e bine sa spalam cu temp. mai mici la tv, dar nu stiu acum.Tu ce zici?

| anonim_4396 a răspuns (pentru artistu55):

E bine. Daca ai temeri, este bine. Dar sa pui suficient detergent (nu prea mult!). Ti-am spus si in primul post, depinde si de detergent. Daca este bun, poti spala si cu apa rece. Daca e prost, face probleme.
Acum vad. Multumesc pentru funda. Si, spor la spalat!

| artistu55 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult, ai id sa mai vorbim si noi happy?

| anonim_4396 a răspuns (pentru artistu55):

Eu pun pe 60-65 dar stiu sigur ca sint de bumbac si nu iese culoarea. Am trei bucati pe care le spal cu mina din cauza vopsitului prost. Pun pe temperatura mai mare pentru ca asa se dizolva orice urma de grasime si inlatur orice microb.
Cele sintetice, la temperatura mare se sifoneaza (un fel de topire a fibrei) si nu se mai pot indrepta.
Poti sa intrebi oricind, orice, Daca stiu, ajut cu placere.