| RaluuX a întrebat:

Dati-mi cateva exemple de mancaruri de post rapide si usoare pentru pranz si cina...(cine scrie cele mai multe si mai bune variante primeste funda!)

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! uite eu chiar azi am facut paste cu sos si au iesit destul de bune, si nu a durat decat 10 minute..ieri am cumparat fasole pastai si am facut o mancarica...cartofi pai, tocanita de cartofi.
o zi buna si sarbatori Pascale fericitehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paine si apa! Asta se mananca la cina in post.

Răspuns utilizator avertizat
| Dan10079 a răspuns:

Hai ca o sa-ti dau vreo 20 de retete:
1: Bruschette
Ingrediente:
(pentru 2 persoane)
2 felii de paine de casa
2 catei de usturoi
2 linguri de ulei de masline
6 frunze de busuioc
sare
piper
2 rosii mari
Mod de preparare:
Prajeste feliile de paine pana devin aramii freaca fiercare felie de paine cu un catel de usturoi. Spala rosiile si sterge-le cu un prosop de hartie, taie-le cubulete si pune-le pe feliile de paine prajite. Spala bususiocul si scutura-l bine de apa rupe-l cu mana in bucati mici apoi presara-l peste rosii.Adauga sarea uleuil de masline si piperul peste. Pofta buna!
2: Spaghete cu legume
(pentru 2 persoane)
Ingrediente:
300 g de spaghete sau mai multe daca vrei
1/2 ardei gras rosu
1/2 ardei iute verde
1 ceapa mica
4 catei de usturoi
2 cepe verzi
2 rosii mari
bulion 100g sau sos de rosii
2-3 linguri de vin rosu(nu stiu sigur daca e de post daca nu e nu mai pune)
1 cana de apa
3-4 linguri de ulei de masline
oregano/busuioc/cimbru (de care vrei tu poti sa le pui pe toate daca vrei)
sare
piper
Mod de preparare:
Pune o oala cu apa pe foc la fiert dupa ce da in fiert apa adauga spaghetele. Dupa ce s-au fiert spaghetele ia o stecuratoare si varsa spaghetele in ea, apoi ia un tocator(fund) si taie ardeiul felii si dupa feliile taiele in jumatate, toaca ceapa, taie ardeiul iute rondele iar rondelele in jumatati, taie usturoiul feliute pune intr-o tigaie uleiul de masline si lasa-l sa se incinga (nu foarte tare) apoi adauga ardeiul rosu, ardeiul iute, ceapa si usturoiul lasa-le sa se caleasca si dupa adauga vinul pentru a reduce puterea uleiului incins, apoi adauga rosiile taiate cuburi, ceapa verde taieta normal, bulionul, oregano/busuioc/cimbru, sare, piper peste ele si apa lasale sa se faca asa ele putin si pune spaghetele spalate peste amesteca-le bine cu restul lasa sa fiarba putin pana se mai evapora din apa. Pofta buna!
3: Zacusca cu paine ( nu iti mai spun cum se face si ce ingrediente are pentru ca toata lumea stie cum)
4: Orez basmati
( pentru 2 persoane)
Ingrediente:
1 pahar de orez basmati (sau orez cu bob lung)
2 cani de apa
sare
mai trebuia si unt dar nu este de post
Mod de preparare:
Ia o oala si pune apa pe foc las-o sa fiarba cu capac si pune orezul impreuna cu sarea si lasa capacul pentru a fierbe mai bine mai verifica din cand in cand pentru ca se face spuma de la orez si daca lasi da pe jos lasa pe foc pana scade apa (scade si cu capac ca oricum o sa mai ridici capacul pentru a mesteca in oala in caz contrar se va lipi. Pofta buna!
5: Orez basmati cu legume
(pentru 2-3 persoane)
La acelasi orez de mai sus adauga intr-o tigaie o punga de legume congelate de la Bonduelle si pune si sos de soia( nu stiu daca e de post daca nu e nu mai pune) amesteca-le orezul cu legume pana se incorporeaza. Pont: la aceasta reteta trebuie sa pui mai mult orez 2-3 pahare de 150 g. Pofta buna!
Acum iti mai dau de pe un site ca ma plictisesc sa tot scriu aici atata =)) uite site-ul: http://www.bucataras.ro/retete/mincare-de-post/ poate unele de aici nu o sa-ti placa dar ai de unde alege! Numai bine! Funda?

| Lia09 a răspuns:

Salata orientala (fara ou), Cartofi natur, copti in cuptor (poti pune si morcov, pastarnac), prajiti cu snitel din soia, Paste (fara ou) cu sos de tomate, Ghiveci, Varza murata cu ulei sau facuta la ceaun, Tarte cu zacusca, salata de vinete (fara maioneza), Iahnie de fasole, Fel si fel de salate (rosii, ceapa, salata verde, varza, ridichii, castraveti, ardei), Paste (tot fara ou) cu nuca la desert, nu prea imi mai vin in minte.

| marycroitor a răspuns:

Supa de praz
Couscous cu ciuperci
Supa de mazare
Orez prajit
Macaroane milaneze
Salata de fasole
Chiftele cu spanac si naut
Musaca de cartofi cu vinete
Mancare cu ciuperci
Prajitura ‘Ziua si Noaptea
Chiftele cu dovlecei
Chiftele din varza si cartofi

| Mihai198 a răspuns:

Mancare si ciorba de cartofi, ciorba de praz, mancare de orez, salata de vinete, cartofi prajiti, salate cu legume, salata de fructe si altele.
Incearca combinatii cu de toate, maicamea asa face cand nu stie ce sa prepare.winkingwinkingbig grin

| SuRi a răspuns:

Orez cu legume, cartofi prajiti cu o salata de castraveti si rosii (pranz), supe.

| andy96 a răspuns:

Salate(de aproape toate felurile), cartofi prajitilaughing), legume; fructe, orez cu soia; shaorma cu soia; paste fara carne; depinde ce ai la indemana