Întrebare recomandată | Madayna a întrebat:

Dati-mi idei de salate usoare de vara, idei pentru un mic dejun sanatos si fresh. Ms

14 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Salata verde mix,tot felul de frunzulite(de salata,de sfecla,de ridichi, de papadie)cu pepene galben, cu mere verzi, portocale, grape-fruit rosu sau galben.Salata de fructe cu iaurt natural sau lapte batut si cereale integrale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zazu):

*isi noteaza de salata, de sfecla, de papadie**cu mere verzi, portocale*

| darrio2007 a răspuns:

Salata verde cu iaurt si marar.Nu e chiar de vara dar nu ingrasa.

| neutrino a răspuns:

Clasica salata de rosii face inca minuni.

| kar1GaNNN a răspuns:

Salata verde cu rosii in ea si putina ceapa verde prospata din gradina.

| hideaway a răspuns:

Salata verde cu roșii și castraveți, salată de varză, salată de fructe...
Pentru micul dejun îți recomand iaurt, brânză, ouă, castraveți, fulgi de porumb cu lapte.

| marinaa9 a răspuns:

1.Salata de rosii cu porumb si masline
2.Salata verde cu cascaval, sunca light si putina maioneza
3.Salata verde cu ton
4.Salata de sfecla
5.Salata de varza
6.Salata verde cu rosii, oua si jambon
7.salata de rosii cu masline, ceapa si ton
8.Salata verde, cu cateva frunze de spanac si piept de pui

| Caracter3 a răspuns:

Daca tot a venit vara, ce-ar fi sa lasi la o parte micul dejun greoi si sa te delectezi cu ceva proaspat, care sa iti creasca nivelul de energie? Afla care sunt alimentele pe care le poti include de acum incolo pe lista pentru masa de dimineata.
Pregateste-ti cu ajutorul unui blender sucuri naturale, din fructele si legumele preferate. Amesteca fructe precum banane, capsune sau afine, adauga lapte si cateva cuburi de gheata – amestecul este gata atunci cand e gros si rece. Nu este neaparata nevoie sa urmezi o anumita reteta, intrucat totul tine de imaginatia si preferintele tale culinare. De asemenea, poti obtine sucul intr-un storcator – aici nu trebuie decat sa combini sucul mai multor fructe, pentru a obtine unj rezultat delicios si plin de vitamine.

Cereale integrale
Amesteca cerealele cu fructe – capsune, banane, afine, zmeura, mure, piersici, ananas, mandarine, portocale, nuca de cocos, stafide, struguri, nuci tocate sau grapefruit. Mananca paine de grau sau ovaz, cu felii de branza: aseaza branza pe paine si prajeste ca atare.

Unge feliile de paine cu unt, presara deasupra zahar si scortisoara si tine totul la cuptor pana cand untul si zaharul se topesc si devin usor maronii.

Fructe proaspete
Cumpara-ti portocale, mandarine, grapefruit sau mandarine si amesteca-le cu iaurt. Ananasul proaspat, merele, bananele si rodiile sunt gustoase ca atare sau in combinatie cu iaurtul. Fructele de padure, piersicile si nectarinele sunt excelente cu frisca. Incearca sa combini mai multe tipuri de fructe si sa pui amestecul intr-un paharel, in frigider – cocktailul de fructe va fi delicios dimineata.

Lactate
Mananca des lapte, iaurt si branza de vaci – vei primi un plus de energie, datorita proteinelor si calciului pe care le contin lactatele. Pregateste intr-un bol o combinatie de iaurt, stafide, nuci, mere si putina mire de alnine – va fi un desert gustos si energizant.
POFTA BUNA!

| MoshEne a răspuns:

Incearca preparatele astea. Sunt putin mai deosebite dar se pot prepara la micul dejun:
http://lochef.ro/rosii-umplute/

http://lochef.ro/oua-inecate/

http://lochef.ro/salata-de-ciuperci/
Si preferatul meu, carpaccio de bresaola
http://lochef.ro/carpaccio-de-bresaola-si-parmezan/
In ceea ce priveste dulciurile iti recomand
http://lochef.ro/briose-de-coacaze-si-zmeura/

http://lochef.ro/biscuiti-cu-stafide/

| LaviniaMaria2305 a răspuns:

Cel mai bine e sa pui cat mai multe salate, rosii, ceapa (e foarte buna pentru sange), ceva ardei, brocoli, dovleac,, toate astea sunt foarte sanatoase se pot frige pe tigaie cu un ic de sare inainte de a pune legumele

| Sw33t20 a răspuns:

Salut....eu am gasit un articol care mie mi-a fost util aici http://bewoman.ro/......ejun.html, dar mai poti vedea unul si aici http://bewoman.ro/......dejun.html sper sa te ajute

| asdfasd a răspuns:

Nu stiu exact raspunsul, dar am auzit ca este cineva pe www.redzmax.com care te-ar putea ajuta. Baftă