| Deiutza123 a întrebat:

DAU FUNDA CELUI CARE RASPUNDE PRIMULLLL Care stiti reteta clasica de facut clatite vreau sa le fac cu apa minerala ca am inteles ca ies mai pufoase si in momentul acesta nu am lapte.deci pana la urma vreau sa stiu ingredintele celelate si modul de preparare daca mai aveti chef sa mai scrieti si asta.

Răspuns Câştigător
| loveuandyouknow a răspuns:

Http://www.retete-gustoase.ro/......te-pufoase sper sa te ajute

10 răspunsuri:
| hontapoc a răspuns:

Iata cea mai simpla reteta de facut clatite: http://culinar.bzi.ro/cum-sa-faci-clatite-4667

| William a răspuns:

Ei bine clatitele se fac cu oua,, un praf de sare (foarte putina sare), faina si apa.se bat ouale cu ce ai, se adauga o cana de apa si faina se cerne si se adauga treptat. Daca ce iese de aolo e prea gros mai adaugi apa, daca e prea subtire pui faina pana se face ca o mazga.

| KatnissEverdeen a răspuns:

Http://www.vulpeabucatar.com/retete/prajituri/clatite/index.html
sunt la fel ca celelalte dor cu apă minerală in loc de lapte

Răspuns utilizator avertizat
| alexandraalis a răspuns:

Eu pun in compozitie o jumatate de litru de apa minerala, 2 oua, o lingura de smantana, faina.
Faina se adauga treptat putin cate putin, compozitia nu trebuie sa fie nici prea groasa, dar nici prea subtire.
Tigaia se unge cu ulei.
Cand incepe sa se rumeneasca, se intoarce, sa se faca pe ambele parti, poti sa misti tigaia, odata cu ea si clatita sa nu se prinda pe tigaie.

| mariaWoW a răspuns:

Mama mea stie sa faca :D
Dar eu nu stiu cantitatea:((
Poate te ajuta siteul asta...
http://www.retete-gustoase.ro/......a-minerala

| Țușcă a răspuns:

Mama le face cum vrei u cu apa minerala...dar eu nu stiu ingredientele incearca cu ingrediente normale si vanilie ies cele mai delicioase si cu ciocilata sau finetti si banane...parca ai gusta din rai