| RememberToSmile a întrebat:

Stiti cumva o reteta de clatite, alta decat cea clasica?big grin daca da scrieti-o va rog...cea mai buna primeste funda

Răspuns Câştigător
| Marius1985 a răspuns:

Uite aici o reteta, dar sunt sarate, nu dulci: http://flavmania.wordpress.com/2011/06/14/clatite-cu-susan/

23 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu doua foarte usoare!
2. Clatite cu banane: www.youtube.com/watch?v=xZb6L61M4Dg
Iti trebuie numai 2 ingrediente :1 banana si jumatate, si un ou[pentru o clatita]
2.Clatite americane: www.youtube.com/watch?v=2Vw4zKs8euM
E foarte usor si gustos, am incercat.
FUNDA?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uite aici, http://www.laurasava.ro/category/clatite/
Te pup!

| Kriss96 a răspuns:

Un mod de a face clatitele delicioase este sa inlocuiesti laptele cu apa minerala.Asta este secretul clatitelor pufoase.
Eu data trecuta am pus 3 oua, 250 g faina, 300 ml apa minerala, 200 g ulei, un plic de zahar vanilat, un varf de sare (in lingurita), jumatate de lingurita praf de copt, 2 lingurite esenta portocale si o lingurita esenta rom.
Esentele se pun la alegere.De obicei puneam migdale in locul romului si vanilie in locul portocalei.

| NevastuicAaA a răspuns:

Poti sa inventezi tu una.
Pune fructe in aluat.Mere,banane,caise...
Sau pune condimente.Scortisoara,nuca de cocos, mac.
Ce iti trece prin cap.
Sau poti sa treci prin aluat o felie de paine, apoi o pui la prajit.
Ps. Portocalele nu cred ca sunt bune in clatite si faza cu painea trecuta prin aluat nu este probata laughing, dar poti sa faci experimentul.

| croissant a răspuns:

Uite aici o reteta:

Ingrediente
200 g faina,
3 oua,
300 ml lapte,
300 ml sifon sau bere,
1/4 lingurita de sare,
200 g ulei,
2 pliculete zahar vanilat,
250 g dulceata sau gem la alegere,

Mod de preparare
Ouale, faina, laptele, zaharul vanilat, sifonul sau berea, se amesteca bine si se lasa 2 ore la rece. Se scoate si daca aluatul s-a ingrosat prea tare se subtiaza cu putina apa. Aluatul trebuie sa fie de consistenta unei smantani. Se pune 1 lingurita de ulei intr-o tigaie si se lasa la incins. Se ia aluat cu un polonic mic sau o cescuta de cafea, se toarna peste uleiul fierbinte, se formeaza un strat subtire, intins pe toata suprafata tagaii. Tigaia se pune la foc scazut si peste foaia formata se toarna 2 lingurite de ulei, clatita se va umfla si va creste. Cand s-a prajit pe o parte se intoarce pe cealalta parte, se lasa sa se prajeasca. Se pune apoi pe un platou. Se repeta operatia pana se termina aluatul. Foile de clatite se ung apoi cu gem sau duceata si se ruleaza.

Clatite cu ciocolata

Ingredinete reteta : faina, oua, lapte, sare, ulei, ciocolata, nuci,

Pentru iubitorii de dulciuri, un desert nepretentios, dar delicios, imbracat in ciocolata... pur si simplu ti se topeste in gura!

Ingrediente: 200 g faina, 2 oua, 500 ml lapte (sau 400 ml apa minerala si 100 ml lapte), putina sare, 50 ml ulei, 200 g ciocolata menaj, 50 – 60 g miez de nuca.

Mod de preparare: Intr-un vas mai adanc se amesteca faina cu oua, o ceasca de lapte, sare si ulei. Se amesteca bine cu un tel pana se obtine o pasta omogena care se dilueaza treptat cu restul cantitatii de lapte. Se unge o tigaie cu putin ulei si apoi se ia cu polonicul cate o cupa din aluatul diluat si se intinde in tigaie pentru a face clatitele. Datorita faptului ca s-a pus ulei in aluat de la bun inceput, puteti sa nu mai puneti ulei in tigaie inainte de a intinde aluatul subtiat. Ciocolata menaj se pune intr-o craticioara la topit amestecandu-se continuu. Intre timp se marunteste cu cutitul miezul de nuca si se prajeste putin intr-o cratita joasa. Se incorporeaza nuca tocata in ciocolata si cu acest amestec se umplu clatitele, se impacheteaza in patru si se servesc calde. In loc de ciocolata menaj se mai poate folosi si Finetti.

Pofta buna!

| bursuc001 a răspuns (pentru croissant):

Bună, @croissant!

Când dai copy & paste la un pasaj/răspuns luat de pe alt site TREBUIE să INDICI şi pagina/linkul de unde l-ai copiat!

În caz contrar ÎNCALCI Regulamentul TPU!

Pe viitor, te rog să indici ŞI sursa de copy & paste.

De data asta, am s-o fac eu în locul tău!

SURSA de copy & paste a răspunsului dat de @croissant este :
http://reteteculinare-iulia.blogspot.ro/......ceata.html

Clatite cu ciocolata - http://www.retete-online.ro/Clatite-cu-ciocolata-R419.html

Toate cele bune.

| Alexandru98 a răspuns:

Clătite Americane

Tipul retetei: Desert
Numarul de portii: 6
Timpul de preparare: 10 Minut(e)
Timpul de gatire: 20 Minut(e)
Dificultate: Foarte usor

Ingrediente:

- oua 3 bucati
- sare 1/2 lingurita
- zahar - 1 lingura plina
- faina 2 pahare
- lapte batut, kefir, iaurt una din ele - 3 pahare
- un varf de cutit de bicarbonat
- ulei pentru prajit
Preparare:

Amestecati ouale cu zaharul si sarea.Adaugati in amestec cate putin din lapte batut si la fel cate putin din faina (pentru a evita formarea de cocoloase) pana la epuizarea acestora. La sfarsit adaugati si bicarbonatul.Cu o lingura luati din compozitie si turnati in tigaia incinsa portii nu foarte mari.
Puteti servi aceste clatite cu smantana, miere, dulceata... Pofta mare!

| Alexaaandraaa a răspuns:

Uite aici mai multe rețete de clătite : http://www.reteteculinare.ro/retete/clatite/. Succes! :o3 Pup!:*

| iuliaiuliaiulia a răspuns:

Daa clatitele americane, alea mai groase si e o reteta buna aici, care iti arata fiecare pas, ilustrat fiecare de cate o pozahttp://gourmandine.ro/retete-clatite-pancakes/pancakes-clatite-americane/ Pofta buna!:D

| AllForOneAndOneForAll a răspuns:

Clatite americane....Ingrediente:

- oua 3 bucati
- sare 1/2 lingurita
- zahar - 1 lingura plina
- faina 2 pahare
- lapte batut, kefir, iaurt una din ele - 3 pahare
- un varf de cutit de bicarbonat
- ulei pentru praji
Preparare:

Amestecati ouale cu zaharul si sarea.Adaugati in amestec cate putin din lapte batut si la fel cate putin din faina (pentru a evita formarea de cocoloase) pana la epuizarea acestora. La sfarsit adaugati si bicarbonatul.Cu o lingura luati din compozitie si turnati in tigaia incinsa portii nu foarte mari.
Puteti servi aceste clatite cu smantana, miere, dulceata... Pofta mare!

| smooky7 a răspuns (pentru AllForOneAndOneForAll):

500 g faina
1/2 lingurita de sare
4 oua
7 linguri de zahar
500 ml lapte
1 plic praf de copt
4 linguri de unt topit
ulei
Timp de pregatire : 10 min
Timp de coacere : 15 min
Portii : 4-6
Dificultate : easy
Mod de prepare
Intr-un bol se amesteca laptele impreuna cu 400 de gr de faina, zaharul sarea si untul topit si se mixeaza bine.
Restul de faina se amesteca cu cele praf-ul de copt si se adauga peste prima compozitie.
Se mixeaza bine sa nu faca cocoloase.
Copozitia pentru clatite americane este mai groasa decat la clatitele noastre romanesti.
Intr-o tigaie (preferabil teflon sau ceramaica) se incinge foarte putin ulei (utilizati o pensula saun servetel imbibat in ulei) se toarna compozitia pe mijloc.
Aveti grija compozitia sa se intinda uniform.
Se coace bine pe ambele parti.
In cazul in care nu s-a copt in interior puteti sa le mai bagati la cuptor vreo 5-10 min.
In aluatul de clatite americane de mai sus puteti sa adaugati orice fel de fructe sau chiar bucatele de ciocolata si va iesi o minunatie.

| bursuc001 a răspuns (pentru AllForOneAndOneForAll):

Bună, @Alexandra_Cirlan_1989!

Când dai copy & paste la un pasaj/răspuns luat de pe alt site TREBUIE să INDICI şi pagina/linkul de unde l-ai copiat!

În caz contrar ÎNCALCI Regulamentul TPU!

Pe viitor, te rog să indici ŞI sursa de copy & paste.

De data asta, am s-o fac eu în locul tău!

SURSA de copy & paste a răspunsului dat de @Alexandra_Cirlan_1989 este :
http://www.petitchef.ro/retete/desert/clatite-americane-fid-1425581

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru smooky7):

Bună, @smooky7!

Când dai copy & paste la un pasaj/răspuns luat de pe alt site TREBUIE să INDICI şi pagina/linkul de unde l-ai copiat!

În caz contrar ÎNCALCI Regulamentul TPU!

Pe viitor, te rog să indici ŞI sursa de copy & paste.

De data asta, am s-o fac eu în locul tău!

SURSA de copy & paste a răspunsului dat de @smooky7 este :
http://www.retete-mancare.com/clatite-americane.html

Toate cele bune.

| AllForOneAndOneForAll a răspuns (pentru bursuc001):

Nu stiam ca i obligatoru sa publici si linkul ce sa se vada poza infine. mersi

| bursuc001 a răspuns (pentru AllForOneAndOneForAll):

Cu plăcere!

"Obligatiile utilizatorului
Utilizatorul se obliga:
a) sa nu incarce, posteze, difuzeze sau transmita orice continut pentru care nu are dreptul legal de transmitere sau difuzare in orice conditii, sub orice sistem juridic, romanesc sau strain sau determinate de relatii contractuale sau de incredere cum sunt informatiile confidentiale, cele aflate sub incidenta drepturilor intelectuale, aflate sau dezvaluite ca parte a relatiilor de serviciu sau aflate sub incidenta acordurilor de confidentialitate);
b) sa nu publice material cu drept de autor, daca nu este el insusi autorul sau daca nu are permisiunea autorului de a publica materialul respectiv;..."

SURSA - Regulamentul TPU : http://www.tpu.ro/termeni-si-conditii

Având în vedere aceste prevederi din Regulament, atunci când dai copy & paste la un pasaj luat de pe alt site TREBUIE să INDICI şi pagina/linkul de unde l-ai copiat!

De asemenea, trebuie să ai în vedere şi :
"41. Ce este interzis pe TPU.ro?
Fiindca aceste aspecte nu sunt mereu intelese la fel de toata lumea, iata ce nu permitem noi pe TPU.ro:
- la nivelul postarilor, se considera ca nepermis tot ce este pasibil de respingere:
- postarile care incalca drepturile de autor, oferind informatie preluata din alte surse, fara precizarea acestor surse... "
SURSA : http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#41

Toate cele bune.

| AllForOneAndOneForAll a răspuns (pentru bursuc001):

Mersi

| bursuc001 a răspuns (pentru AllForOneAndOneForAll):

Cu plăcere!

Ai observat că nu-i vorba de poză, ci de "drepturi de autor".

Toate cele bune.

| Lasxlo_Popa_1997 a răspuns:

Ingrediente
200 g faina,
3 oua,
300 ml lapte,
300 ml sifon sau bere,
1/4 lingurita de sare,
200 g ulei,
2 pliculete zahar vanilat,
250 g dulceata sau gem la alegere sau faci ca dealalta clasica doarn razi coaja de portocala si-l pui in aluai o sa iasa delisimo

| DalyDanyOana a răspuns:

Mai pui pe langa incrediente putin ulei de masline...si vei face minuni voila