| biancabiancutza a întrebat:

De vreo 3 zile ma doare stomacul, si simt ca imi arde. ce pot face sa scap de dureri?

8 răspunsuri:
| Anonima264 a răspuns:

Salut!
Sfatul meu ar fi sa mergi la medicul tau de familie si sa ii psui care este problema!
El te poate ajuta!

| lumy4u a răspuns:

Dicarbocalm sau ranitidina

| nico097 a răspuns:

Buna.Asa am patit si eu durerile au persistat ma simnteam balonata,am facut o ecografie si au depistat ca am gastrita, acum urmez un tratament Emanera si Duspatalin, nu am voie sa mananc fasole, varza, mazare, fructele trebuiesc fierte si legumele. Sfatul meu este sa mergi la doctor sa nu iei pastile dupa ureche ca iti poate dauna mai rau.Multa santate.

| Senyorul a răspuns:

Dicarbocalm e bun... pentru. ca tu ai arsuri pe stomac adica nu mesteci bine mancarea

| Al999 a răspuns:

Dacă ai dureri de stomac trebuie să eviţi:

alcoolul;
apele carbogazoase;
cafeaua;
condimentele: muştar, piper, boia, hrean, ardei iute, scorţişoara, cuişoarele;
prăjilile;
ouăle fierte tari;
carnea sărată sau afumată;
pâinea neagră;
pâinea proaspătă;
alimentele preparate în grăsimi;
alimente acide precum roşiile, citricele, castraveţii.

5 soluţii utile care alină durerile de stomac

1. Bea un ceai de ghimbir, mentă sau muşeţel.
2. Întinde-te pe spate în pat, masează uşor abdomenul şi eventual pune un prosop încălzit pe burtă.
3. Nu consuma alcool, lapte, mâncare grasă, sucuri carbogazoase şi nu fuma atunci când ai dureri de stomac, deoarece vei înrăutăţi situaţia.
4. Ia cărbune medicinal care absoarbe acidul din stomac. Sau pune 1 lingură de praf de cărbune medicinal într-un pahar cu apă.
5. Mănâncă o felie de pâine prăjită.

Cum previi durerile de stomac

nu consuma alimente în cantităţi mari la o singură masă;
nu mânca doar o dată pe zi;
consumă cât mai puţine alimente care dau aciditate: roşii, castraveţi, citrice;
nu face abuz de aspirină;
spală-ţi des mâinile, pentru a împiedica transportarea bacteriilor în stomac;
evită stresul;
nu consuma desert imediat după masă, ci aşteaptă măcar 1-2 ore;
nu consuma alimente fierbinţi sau prea reci.

| Al999 a răspuns:

Sper sa te faci bine.

| ramona1989 a răspuns:

Pastile de dicarbocalm sau omez happy

| Bobo31 a răspuns:

Buna.
Du-te la farmacie si ia pentru 3zile - 3 capsule de ''Omeprazol'' de 20mg.
Ia cate o capsula in fiecare seara dupa cina.
- Sper ca te-am ajutat si sper sa te faci bine.