| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile ma doare stomacul in fiecare dimineata imediat cum ma trezesc si nu mananc, ma doare si in cursul zile, durerile nu sunt foarte puternice dar sunt foarte deranjante,simt ca ma arde, este o durere asemanatoare cu aceea cand imi e foarte foame si a trecut de mult ora mesei.
nu stiu din ce cauza am aceste dureri, probabil din cauza alimentatiei proaste, mai tot timpul fast food.am si o usoara senzatie de voma dar nu am vomitat absolut deloc,
daca a/ti avut aceasta problema scrietei/mi cum a/ti scapat de ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ai o gastrita. Iti trebuie tratament de la medicul de familie si un regim sanatos de alimentatie (fara fast-food, numai mancare gatita prin fierbere, fara varza, fasole, carne tocata, sosuri, ceapa, usturoi, piper, ardei iute, obligatoriu doua cani dfe lapte pe zi si o ciorba). Mergi la medicul de familie, iti va recomanda si tratament si regim

| AnutaAna a răspuns:

A fost suficient sa spui fast food si ai cam spus tot. Consumul de alimente procesate gen mezeluri sau rafinate duce la cresterea nivelului de aciditate din corp si creaza astfel de probleme. Sa nu uitam poate cel mai important aspect si anume ce si cata apa bem si ce pH are apa pe care o bem. Eu beau de ceva vreme apa Calipso, apa usor alcalina cu un Ph de 8, 2 care, consumata zilnic ajuta si la o mai buna digestie, ajuta la prevenirea crampelor. De cele mai multe ori apelam la medicamente pentru reducerea aciditatii, dar putem incerca o schimare a dietei, a stilului de viata.

| Sophieeeeeeeeeeeeee a răspuns:

Pai poate ai gastrita (dureri de stomac foarte mari-trebuie sa iei medicamente, te consulti cu un doctor) SAU cel mai PROBABIL nu ai mai mancat de mult " mancare gatita" ( ciorbe naturale, supe fierbinti etc.). mananca mai des, SAU cel mai improbabil ai mancat ceva stricat, poate de la fast fooduri, cine stie. Mananca "mancare gatita" si daca nu merge consulta un doctor thinking Eu asa as face, treaba ta happy