| Notme a întrebat:

Dupa cum v-am spus si inainte, joi este ziua mamei mele, m-am gandit sa ii cumpar un mic cadou(nu dispun de multi bani) si sa ii prepar cina, pentru ca lucreaza toata ziua. Cu cina nu este problema dar vreau sa ii fac si un tort. aveti o reteta mai usoara? pentru ca nu ma prea pricep. Multumesc.

Răspuns Câştigător
daniela
| daniela a răspuns:

Cumpara blatul din comert, insiropeaza-l cu suc de fructe (stoarce o portocala si combin-o cu zahar), si acopera cu o crema de cacao in care sa poti pune daca ai prin casa miez de nuca maruntit. (blatul costa intre 5 si 10 lei iar crema o poti face din 1 pachet de unt zahar si cacao

8 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Sa-ti traiasca mamica si sa va bucurati una de cealalta...
cum au spus si celelalte fete mai bine cumperi blatul iar crema, fa-o in functie de gustul dansei (ciocolata sau vanilie) crema de ciocolata - o cutie mica de frisca lichida, 300 gr ciocolata, zahar pudra dupa gust, 1 fiola de esenta rom Dr. Oetker, o lingura cacao, 150 gr unt: faci frisca adaugi si zahar dupa gust si o bagi in frigider / topesti in cuptor cu microunde ciocolata, o lasi putin sa se mai racoreasca, adaugi untul (tinut la temeratura camerei), acest amestec se adauga (cate o lingura, se amesteca, etc...) peste jumatate din frisca obtinuta / lingura de cacao / fiola de esenta si daca ai nuci (prajite putin la cuptor si sfaramate) sau alune...crema cu gust de vanilie - un pachet branza de vaci grasa, frisca lichida, zahar pudra, esenta de vanilie tot Dr Oetker, piersici din compot, kiwi, struguri (boaba se taie pe jumatate, se scot samburii si se tin putin in zeama de lamaie pentru a nu oxida): frisca, acelasi procedeu ca si la crema de ciocolata / branza o pui intr-o strecuratoare sa-si lase toata zeama / piersicile se taie cubulete mici si se pun si acestea la scurs, si kiwi la fel / branza se mixeaza binepana devine o crema, se adauga jumatate din frisca obtinuta, esenta de vanilie si fructele scurse...insiropatul si ornatul iti apartin...succes...sa ne spui ce ai facut si cum ti-a iesit pupici...

| JustMeFlory a răspuns:

Sincer iti zic ca mai bine cumperi blatul, si cremele ca sa fii sigura ca iti va iesi totul ok.Nu conteaza cum il faci, conteaza ca iti pasa si ca vrei sa faci lucrul acesta! Succes!

| claudya a răspuns:

Http://www.elburro.ro/produse ...cateva imagini... spor la treaba

| miha1984ingerash a răspuns:

Fa un blat de tort de casa sau daca nu cumperi unu.il insiropezi cu sucul de la compotul de ananas dar nu foarte tare ca nu-l mai poti taia. si faci o crema din unt/margarina, zahar, cacao, 2 lingurite de ness(daca va place cafeaua), poti pune si putin finneti daca ai.tortul il poti imbraca in glazura de ciocolata sau frisca si il poti orna cu fructe sau razi ciocolata. poti lua creme la plic si le prepari cu lapte daca nu vrei sa faci tu.multa bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o mama in varsta de 32 de ani chiar daca sunt cam micuta de la varste mai mici obisnuiesc sa le fac cadouri familiei din propria alocatie! Eu m-am gandit sa ii cumnpar o bijuterie anul acesta(m-am decis sa ii cumpar o pechie de crecei) am uitat sa va spun am 11 ani si in data de 21 ianuarie voi implini 12 ani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpara un tort deja facut de la o cofetarie sau da comanda cum sa arate

| meyryi a răspuns:

Cumpara un buchet de flori si va fi foarte fericita.Nu da gres nici o data