| CookieMonsterRawr a întrebat:

Buna ziua TPU! deci. vine ziua mamei mele, si m-am gandit sa ii fac un tort. tin sa mentionez ca nu prea vreau sa folosesc cuptorul, pentru ca e destul de vechi, si nu prea ma pricep sa coc in el. cum as putea sa fac tortul? cu piscoturi sau sa cumpar blat din comert si sa il ornez. mi-ar placea cateva retete, nu foarte complicate. ofer fundita.
-multumesc-

Răspuns Câştigător
| Charmant a răspuns:

Reteta:
-2blaturi din magazin
-fructe, recomand capsuni banane mar piersici pere ananas portocale
-2plicuri cu budinca de capsuni de preferat
-frisca
Preparare

Pui fructe taiate bucati pe primul blat.Ca sa nu pierzi timpul faci budinca si frisca si ar trebui sa iti iasa 1castron mare cu budinca si 1castron cu frisca
Torni budinca care nu va fi RECE peste primul blat.
O intinzi cu cutitul intrucat blatul sa nu se mai vada
Apoi faci aceas chestie cu al doilea blat
Pui fructe si acoperi cu budinca, intinzi cu cutitul asa fel incat sa arate ca un tort invelit in crema de budinca.
FRISCA
Aici ai doua metode.
1.O pui intr-o punga gauresti la un colt si ornamentezi.
2.O pui intr-o punga gauresti coltu si scrii ceva de genu "La multi ani mama" apoi ornamentezi
Se face in 2-3ore.

Sper ca ti-am fost de ajutor.

Funda?happy

| mariusflorin90 a răspuns (pentru Charmant):

Ti-asi fi dat eu funda la ce pofta mi-ai facut cu reteta de mai sus :-D

| Charmant a răspuns (pentru mariusflorin90):

Iese super bun tortu l-am facut acasa si in 2zile l-am mancat

| mariusflorin90 a răspuns (pentru Charmant):

Mmm day dreaming

| CookieMonsterRawr explică (pentru Charmant):

AM sa ma apuc de aceasta reteta zilele astea. in 1 e ziua mamei, deci mai am putin timp. uratimi succes sa nu dau foc la casa laughing.

| Charmant a răspuns (pentru CookieMonsterRawr):

N-ai cum da foc pentru ca nu ai ce face cu cuptorultongue

| CookieMonsterRawr explică (pentru Charmant):

Dau foc cand fac budinca.laughing. oricum. cred ca o sa iasa ok

| Charmant a răspuns (pentru CookieMonsterRawr):

Ieri mi-am facut pofta singurrolling on the floor

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca gasesti, ia un blat din comert (spui ca nu te descurci cu cuptorul). Sint din cele care arata ca pandispanul. Il tai in 2 bucati. Apoi, fa o crema de iaurt la care adaugi fructe. E si racoritor acum pentru vara.
Iata crema:
Frisca batuta in care se adauga 1-2 pahare (depinde de marimea lor) de iaurt (simplu), fructe tocate (pot fi si din compot daca nu e sezonul lor). Se pune intre cele 2 blaturi. Se orneaza cu frisca simpla batuta si se decoreaza cu felii de fructe. Succes si multi ani fericiti mamei tale!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Uită-te și la rețeta asta http://zinnaida.ro/2011/12/29/tort-joffre-retete-culinare/ E fără blat, super-ușor de făcut.

| Puffulets a răspuns:

Tort rapid cu blat de biscuiti:http://www.petitchef.ro/retete/tort-rapid-cu-blat-de-biscuiti-fid-1252539, sau tort cu crema de zahar ars. Cumperi blatul si faci ce spune aici pentru ornat:http://www.retete--culinare.com/tort_cu_crema_de_zahar_ars_198.html. Sper ca te-am ajutat:D

| razicopilprost a răspuns:

Eu zic sa cumperi un blat de tort(se poate gasi in fiecare magazin), cumpara o cutie de frisca si unge blatul.asta e cel mai simplu dintre toatehappydar poti sa faci aceeasi lucru cu budinca.e foarte bun.love struck. fundita?:*

| dadipink a răspuns:

Buna. Mentionez ca poti face un tort de clatite.Pui clatita o ungi cu ce vrei tu [Finetti Budinca Dulceata+ fructe daca vrei taiate mai marunt, nuca de cocos] si pui alta pe deasupra si tot asa. deasupra poti orna cu frisca sau cu ce crema vrei. In plus, arata ca un tort normal, si sunt sigura ca mama ta o sa se bucure. Funda?:*

| luciana15 a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa cumperi un blat pentru tort din acelea care se gasesc peste tot, frisca si o crema de ciocolata cum ar fi fineti sau nuttela. Poti sa faci primul strat cu frisca + fructe (eu pun banane si kiwi ) al doilea cu ciocolata+fructele. Si ultimul strat frisca si decorezi cu fructele. sper sa te ajute, eu mereu fac asa tort si este foarte apreciat :*