| MariusDeejay a întrebat:

Este guma de mestecat daunatoare pentru dintii?

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimihappy
Guma de mestecat agraveaza gastritele si ulcerele gastrice daca este consumata pe stomacul gol. In acelasi timp, daca se fac excese, indulcitorii artificiali din guma incetinesc cresterea in cazul copiilor si provoaca tulburari ale sistemului nervos.

Guma de mestecat nu poate inlocui pasta de dinti, insa poate fi folosita pentru igiena dentara imediat dupa masa, atunci cand periuta nu ne este la indemana. Inca din anii ’30, cercetatorii americani au aratat ca guma de mestecat relaxeaza muschii si ajuta la inlaturarea stresului. Dar in cantitati mari, guma poate fi periculoasa pentru sanatate. Cele mai multe acuzatii i se aduc gumei de mestecat cu zahar, stiut fiind ca zaharul contribuie la aparitia cariilor. Nici guma fara zahar nu este lipsita de pericol daca se consuma frecvent papa si o zi bunahappy

Apache
| Apache a răspuns:

In exces...da
teoretic daca mesteci prea mult.se duce smaltul!
si mai poate fi daunatoare pentru sistemul digestiv ...fiindca in cantitati mari guma are efect de laxativ
.dar oricum. asta numai in cantitati foarte mari
daca mesteci 3 gume pe zi.e mult, dar nu cat sa iti dauneze

| Ecea a răspuns:

Nu este adevarat.
Doar ce am terminat de cateva zile cu dentistul si mi-am luat toate informatiile posibile despre dinti.
Guma de mestecat fara zahar nu este daunatoare, dar gumele de mestecat cu zahar da sunt daunatoare.
Daca mesteci prea mult se distruge smaltul.o tampenie.cat de mult poti sa mesteci guma? 1-2-5 ore pe zi. Nu iti este afectata dantura absolut deloc.

| fallsHD a răspuns:

Guma nu, masticatia excesiva duce la distrugerea smaltului cum a zis si userul de mai sus.

| mutu32 a răspuns:

Pentru dinti.thinking hmm. poate. nu stiu sigur, dar pentru glandele salivare toate sunt daunatoare daca sunt mestecate mai mult de 15 min!