| Berzerka a întrebat:

Exista vreo modalitate prin care sa afli daca un ou e clocit dinainte sa il fierbi?
Ouale eco sunt mai predispuse sa fie clocite/stricate, eu verific mereu cum miroase un ou cand il sparg si mi s-a intamplat sa dau de oua stricate, care miros urat.
Ouale cumparate oricum nu sunt naturale deci sanse foarte mici sa fie si stricate.

Sau, daca e stricat si il fierb, dupa ce il curat miroase urat ca sa-mi dau seama ca nu e ok, sau in timpul fierberii sunt sanse sa dispara din mirosul specific oualor clocite?

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Pune oul in cana cu apa rece, daca se scufunda, este proaspat, daca pluteste, este vechi.
http://suntfericita.manager.ro/......t-7377.htm
O zi buna :)

| Adry05 a răspuns:

Eu il scutur putin inainte sa-l sparg si daca se misca in interior inseamna ca e stricat.

| DarySiNimicMaiMult a răspuns:

Il scuturi, daca se misca sau se aude ceva din interiorul oului inseamna ca este stricat.

| MihaiKJL a răspuns:

Il spargi intr-o farfurie si daca se imprastie nu e bun

| Berzerka explică (pentru MihaiKJL):

Si dupa ce il sparg, il pun la fiert.
multumesc pentru raspuns, m-ai ajutat cel mai biness.

| SiderS a răspuns:

Il scuturi daca se misca in interior e clar ca nu-i bun, cum a spus si Adry05 mai sus. Salut!