| DaReZon a întrebat:

Am o punga de oua (de GAINA), de la tara, care tocmai au fost luate. Problema este ca cand dau sa sparg un nou si il pun in tigaie la prajit, se sparge galbenusul. Parintii au scos o teorie gen ca cand se sparge galbenusul, inseamna ca un ou este stricat. Faza e ca daca as lua-o asa, toate-s stricate. Dupa ce le prajesc nu miros rau, a spurcat sau ceva, ci miros a oua normale. Problema este ca nu stiu exact daca de obicei ouale sunt bune sau rele. Nu as putea sparge ou cu ou, pana ce nimeresc la unul unde nu se sparge galbenusul, ca asa as face risipa de vreo 10 la o masa. Deci ce spuneti, ouale care le pui in tigaie si se sparge galbenusul, sunt rele?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu, trebuie puse mai cu grija sa iasa bine

| MenInShadow a răspuns:

Trebuiesc in primul rand sparte cu grija, nu dai ca taranu, si in al doilea rand, cand le pui unde vrei sa le pui, nu le arunci de la 10m, ca normal ca se sparge, il ti aproape si dai drumul galbenusului de la o distanta mica de suprafata pe care vrei sa cada, ca altfel normal ca se sparge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai ca sunt prea proaspete face ca galbenusul sa se sparga.Si daca le-ai tinut un pic la frigider, iar se sparg. Acum cateva zile am luat si eu oua de la aginile mele si le-am bagat la frigider.Ei, cand le-am dat drumul in tigaie, s-a spart galbenusul.Oua de trei zile luate dincuibar.Nu sunt vechi ci din cauza racelii intrata in ou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu renunt la oua cand se sparg...fii serioasa, sunt doar oua, nu trebuie sa risti, aia de mai sus sunt dusi!
eventual...
http://www.urbanlifestyle.ro/2011/01/verificarea-prospetimii-oualor/
http://retete.acasa.ro/......77231.html

| PeFuga a răspuns:

Inseamna ca nu sunt tocmai proaspete, dar nu e musai sa fie stricate. Gen nu sunt ouate ieri ci saptamana trecuta happy

| miTzuliK93 a răspuns:

Omule, mi-am facut n ochiuri in care, atunci cand le-am spart si le-am pus in tigaie, s-a spart galbenusul. Si inca sunt viu, dupa cum vezi, ca doar postez. Ia si prepara-ti ce vrei linistit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru miTzuliK93):

Au fost gainile vagaboante. rolling on the floor ori cocosul curvar.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si astora le mai place viata, vai, vai... sper sa nu da de-un val de gaini machiate pe centura.

| EaEmma a răspuns:

Probabil nu sunt chiar proaspete

| caus3lov3ya a răspuns:

Nu inseamna ca nu sunt bune inseamna doar ca nu sunt proaspete adica au cateva zile. Sunt bune :*

| γиαჯ a răspuns:

Nu, părinții mei au câteva găini și știu cum e laughing Nu sunt rele, le spargi prea tare sau poate atingi cu coaja gălbenușul sau poate chiar cu degetul. Și ar fi indicat să nu le ții la o distanță mare față de tigaie deoarece se sparg și din această cauză. Sper că te-am ajutat! Poftă bună! :*